Filipkov čarovný svet

| Stĺpček | 8. 5. 2017

V apríli množstvo šesťročných drobcov s hrdosťou vstúpilo do tried základnej školy. Zápis prvákov je predsa významná udalosť! Rovnako ako nákup školskej tašky. Do nej si neskôr, podobne ako Filipko, prvýkrát poukladajú farbičky, zošity, šlabikár. Aha, pravdaže – Filipko! Tento strapatý a nezriedka zablatený beťár je bratom Zorničky. Nájdete ju prevažne v záhradke s mamkou, psíkom a kocúrikom. Filipko – to je už iný príbeh! S veselými farebnými ilustráciami sa ukryl do rovnomennej knižky úspešnej slovenskej autorky Zuzany Štelbaskej.

Vo Filipkovej lesnej skrýši sa povyzúvate z topánok a ponožiek, podáte ich bukovému škriatkovi Brmbolíčkovi, zatiaľ čo Prďola a Trboľa neodolajú štekleniu. Filipkov les je plný kamarátov. Odvážne ich spoznáva predovšetkým na ockových rybačkách, ale aj na výletoch s ním. Napríklad pri stavaní vodnej hrádze objavil dafnie. „Filipko zavrie oči, lebo je zvedavý, aké by to bolo byť vodnou blchou. Ruky sa mu dvihnú hore nad hlavu a namiesto dvoch má desať párov nožičiek, ktoré sa mu rytmicky hýbu všetky naraz.“ Rovnako vstúpi aj do sveta podeniek, zoznámi sa s korčuliarkou, pstruhom, tchorom, kaňou, vretenicou či diviakom a inými kamarátmi. Okrem lesných zvieratiek spozná Filipko aj tie hviezdne, keď v objatí ocka a Zorničky hľadá na nočnej oblohe obrázky. Ráno preskúma Bieloblak, inokedy zas farby dúhy…

Autorka Zuzka Štelbaská rozpráva vo svojich dvoch rozprávkových knihách príbehy súrodencov, ktoré sa (vo Filipkovi po „zavretí očí“) plynulo menia na objavné čarovné cesty interpretované detským protagonistom. Obaja súrodenci sa na konci rozprávkových próz stávajú školákmi a musia vystúpiť zo svojho zázračného sveta, no v žiadnom prípade ho neopúšťajú. Ak ste sa so Zorničkou a Filipkom ešte nezoznámili a máte doma predškoláka, budúceho prváka, je najvyšší čas. Zorničku aj Filipka spoznajú košickí škôlkari na Deň detí v rámci projektu Ušká plné príbehov – dramatizovaného čítania v materských školách (ulet.sk/dendeti/).

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Filipkov čarovný svet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems