Čas na kotúľ

| Editoriál | 8. 5. 2017

Ešte v januári, keď napadlo veľa snehu, šli sme ja, manžel a kamarát na večernú prechádzku. Keď zrazu ten takmer 40-ročný kamarát urobil kotúľ do snehu. Manžel ho so smiechom nasledoval… a ja? Nevedela som, čo robiť. Ako sa na kotúľ – takmer zabudnutú aktivitu z detstva – rozbehnúť? Kam dať hlavu a ako skočiť, aby to náhodou nebolelo? V snahe nedať na sebe znať tieto pochybnosti, rozbehla som sa a trochu nemotorne skotúľala do snehu. Nasledovala srdečná radosť. Prečo sa vlastne, my dospeláci, tak málo kotúľame?

Myšlienka kotúľov a rôznych akrobatických kúskov ma držala ešte zopár dní. Predstavovala som si veľký skákací hrad , kde my skôr narodení, šantíme a robíme stojky na hlave. Len tak, pre radosť a aby sme nezabudli, kde dať ruky, nohy a ako sa rozbehnúť. Až sa časom hlava pozabudla v práci a hrad niekde v temnote spomienok.

Na Veľkú noc sme sa s rodinou vybrali na kúpalisko do Vyšných Ružbachov. V jednom menšom bazéne šantili deti, energickí chalani, oddychovali mamky. Prosto zmeska uznávajúca rôzne aktivity, kvôli ktorým nebolo kde pohodlne plávať. Rozhodli sme sa preto pridať k deťom a overiť Archimedov zákon na vlastnom tele. Stojky, podplávanie medzi nohy, kotúle. A mne sa opäť rozjasnilo! Myšlienka na veľký skákací hrad ožila pri polemike, ako sa kotúľať bez toho, aby mi nevošla voda no nosa? A ako zistiť, kde je hore a kde dole, keď mám zatvorené oči? A prečo sa vlastne, my dospeláci, tak málo kotúľame?

Posledná príhoda z kategórie AKROBACIA DOSPELÝCH sa stala nedávno. Na Terase som zbadala preliezačky pre športovcov. Také, kde môžete cvičiť, naberať svalstvo, kondičku, ale sa aj spustiť dole hlavou či robiť kotúľ okolo tyčky. A to bude môj skákací hrad! Lebo v detstve sme pod vplyvom roztopašnosti a nebojácnosti nadobudli množstvo zručností a naučili sa nesmierne kúsky. Tie nám zlepšovali motoriku, rozvíjali pohybovanie v priestore a najmä robili radosť. A ja o ne nechcem úplne prísť.

PS: Ak sa necítite na kotúle, skúste akrobatické žonglovanie. Nielen že sa ním zabavíte a obohatíte svoje zručnosti, ale lepšie sa naučíte matematiku! Aj o tom sme sa zhovárali s Michalom Zambojom v téme aktuálneho čísla Zajtrajších novín.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čas na kotúľ

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems