V hlavnej úlohe Katka Kamencová

| Rozhovory, Téma čísla | 10. 4. 2017

Košičanka Katka Kamencová si vo filme Piata loď zahrala jednu z hlavných úloh. Hoci to bol jej herecký debut, rolu nezodpovednej matky Lucie stvárnila autenticky, až mal divák problém sa na ňu nehnevať. Ako sa „inak hanblivá“ Katka popasovala s kamerou, a prečo jej tečú slzy, keď rozpráva o hudbe, si prečítate v nasledujúcom rozhovore.

Katka Kamencová na premiére filmu Piata loď. Foto: piatalod.sk

Katka Kamencová na premiére filmu Piata loď. Foto: piatalod.sk

Nie si herečka a pred kamerou si sa ocitla prvýkrát. Ako si sa dostala hneď k jednej z hlavných úloh vo filme Piata loď?
Účinkovala som v televíznej súťaži Hlas Česko Slovenska a tam ma videla režisérka Iveta Grófová. Hneď, ako mi napísala mejl, začala som sa rozhodovať.

Rozhodovala si sa dlho?
Neviem, či dlho, ale bolo to ťažké. Na jednej strane som úlohu veľmi chcela, veď dostať takúto ponuku bez kastingu je výnimočná vec. Na druhej strane viem, čo obnáša táto práca, lebo som študovala kameru, zvuk a strih. A pre človeka s nulovými skúsenosťami obzvlášť.

Čo bolo nakoniec pre teba pri natáčaní najnáročnejšie?
Musela som sa popasovať najmä s predstavou, že som prvýkrát pred kamerou. A hrala som úplne niekoho iného, nie samú seba, čiže som sa do úlohy musela vžiť. Točili sme aj na množstvo záberov, až kým Iveta nebola spokojná. Každý jeden záber si totiž vyžaduje disciplínu. Je náročné udržať sa v psychickej rovnováhe a nasadení aj pri 40. pokuse. Ale som šťastná, že som sa na to dala, lebo veci, ktoré boli pre mňa pri natáčaní ťažké, beriem teraz s nadhľadom. Veď ja som mala problém už len s tým, že mi vyčesali vlasy dohora a takto ma točili.

Piata loď je Katkin debut pred kamerou. Foto: piatalod.sk

Piata loď je Katkin debut pred kamerou. Foto: piatalod.sk

Hanbíš sa pred kamerou?
Keď ma vo filme uvidia spolužiaci zo strednej, tak sa zasmejú, lebo v škole som sa vyhýbala kamere aj fotoaparátu. Čiže áno, som ten typ človeka, ktorý je radšej za objektívom, veď preto som študovala kameru a strih, a zrazu som sa ocitla na druhej strane.

Prečo si šla študovať práve kameru, zvuk a strih?
Už od ôsmich rokov som stále behala s kamerou, niečo točila, strihala si svoje veci. Milovala som túto tvorivú prácu a našla som sa v nej. Na strednej škole sa to ešte prehĺbilo.

A po škole?
To bolo pre mňa náročnejšie obdobie a dlhšie som sa hľadala. Dokonca som pracovala ako kameramanka v jednej televízii, ale potom som sa náhodne dostala k spevu a zistila som, že ma napĺňa tak, ako nič iné na svete. Som šťastná, že viem spievať, až mi tečú slzy, keď o tom rozprávam.

Náhodne?
Od mala som chcela spievať, ale u nás v rodine bola speváčkou moja sestra. V tomto šla všetka pozornosť na ňu a mňa nikto nepočúval. Ale práve sestra ma v roku 2007 priniesla ku gitaristovi Rafovi, že k nemu môžem chodiť spievať. O dva roky som už mala svoju prvú rockovú kapelu. Rafo medzitým odišiel na Kanárske ostrovy a odtiaľ mi písal, že potrebuje speváčku. Boli sme tam pol roka, potom sme sa vrátili späť na Slovensko. Rafo tu zobral jeden bar a v ňom sme začali intenzívne hrávať ako duo Katka & Rafo.

Katka na slávnostnej premiére filmu Piata loď 13. marca. Foto: piatalod.sk

Katka na slávnostnej premiére filmu Piata loď 13. marca. Foto: piatalod.sk

Čo hráte?
Len to, čo máme radi. Čo sa týka prebratých piesní, tak sme si vyberali skladby v štýle funky, reggae, oldies, soul… Hrávali sme spoločne na oceánskych lodiach a posledné štyri mesiace sme doma. Teraz konečne pripravujeme aj vlastné veci.

Predstav nám Rafa.
Rafo sa volá Rafael Akopjan, pochádza z Arménska, ale na Slovensku žije od detstva. Je gitarista a pre mňa je to človek, pri ktorom som sa stala niekým, kým som chcela byť. Vždy ma podporuje v mojich snoch a je mojou oporou ako v živote, tak aj v hudbe.

Neviem, či sa mi to len zdalo, ale nestvárnil Rafo aj jedného z Luciiných „podarených“ kamarátov vo filme?
Áno, režisérka ho chcela vyskúšať na prvých kamerových skúškach a nakoniec si zahral v zopár scénkach.

Katka a Rafo. Foto: Martin Krestián

Katka a Rafo. Foto: Martin Krestián

Ty stvárňuješ mladú nezodpovednú matku Luciu, ktorá nie je pripravená na rodičovstvo. Po košickej premiére si vravela, že sa vieš vžiť do tejto úlohy. Prečo?
Viem sa veľakrát vžiť do úlohy iných ľudí aj v reálnom živote. Lucia nemala dobrý život a muselo sa to na nej odzrkadliť. Porodila v šestnástich rokoch, so svojou matkou mala veľmi zlý vzťah a chcela si ešte užívať. Svoju dcéru mala pravdaže rada, ale nevedela sa k jej výchove zodpovedne postaviť.

Pre mňa ako diváka bolo náročné zaujať voči Lucii postoj, pretože na jednej strane som sa na ňu neuveriteľne hnevala, a Jarky mi bolo ľúto, no na druhej strane ma miatli scény, kde Lucia s Jarkou tancuje a hovorí jej, že ju má rada.
Je to tak, ale Lucia bola v tých momentoch aj trochu sebecká. Keď jej matka umrela, ostala jej už iba Jarka a vtedy ju potrebovala.

Jarku stvárnila 10 ročná Vanessa Szamuhelová. Bola to tiež jej prvá filmová skúsenosť, ako sa ti s ňou hralo?
Tiež to pre ňu nebolo ľahké, ale točilo sa s ňou vynikajúco. Napríklad v scéne, kde je párty, sme sa ozaj zabavili a točili to uvoľnene. Vanessa je talentovaná a vynikajúca „už“ herečka. Keď som ju potom videla na plátne, spadla mi sánka.

Hrala si maminu, tak čo ty a dieťa v reálnom živote?
Niekedy dávno som si povedala, že do 25 budem mať tri deti. Ale momentálne mám veľa snov, ktoré si chcem splniť a na usadenie som ešte veľmi nevyžitý človek.

Možno práve preto si sa vedela vžiť do úlohy Lucie.
Áno, presne tak!

Ďakujem za rozhovor.

Katka Kamencová (1989) vyštudovala strednú filmovú školu, ale potom sa naplno venovala spevu. K úlohe vo filme Piata loď sa dostala náhodou. V budúcnosti sa chce vrátiť ku kamere a strihu, možno si natočí aj postrihá vlastné hudobné klipy.

Katka s Rafom sa v roku 2012 zúčastnili televíznej šou Česko Slovensko má talent. Porotkyňa Lucie Bílá vtedy Katke povedala, že je taká neuveriteľná a nádherná speváčka, až by ju chcela vidieť vo filme. Nech sa páči, Lucie!

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V hlavnej úlohe Katka Kamencová

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems