Tip na výlet: Z Hája na Zádielsku planinu

| Tipy z redakcie | 24. 4. 2017

Zádielska planina je azda jedným z najatraktívnejších miest na výlety pre Košičanov a ľudí z okolia. Aj preto ju ročne navštevuje množstvo turistov hľadajúcich skalné bralá, lezecké steny, jaskyne a slovenský prírodný unikát. My sme túto lokalitu absolvovali s jaskyniarom Gabrielom Lešinským. V Slovenskom krase trávi väčšinu svojho života a pozná príbehy nielen jaskýň, ale aj ľudí, historických cestičiek a 800 metrov dlhého valu.

Na Zádielsku planinu sa väčšina turistov vyberie z obce Zádiel cez rovnomennú tiesňavu. My sme štartovali z malebnej dedinky Háj. Je to jedna z najdrahších obcí v Slovenskom krase, lebo je pokojná, čistá, za chrbtom má národný park, na kopci Turniansky hrad, hore cestou vodopády a na cintoríne obrovskú sochu Anjela s odlomeným krídlom. Socha je spomienkou na natáčanie amerického vojnového filmu Za nepriateľskou líniou s Owenom Wilsonom a Gene Hackmanom. A práve tento film vyvolal silné polemiky, či je správne, aby na území s 5. stupňom ochrany pobehoval štáb, inštalovali sa rekvizity a na oblohe lietali vrtuľníky. Podľa slov Gabiho Lešinského to s prírodným poriadkom nebolo – neraz sa stalo, že pri tých výbuchoch a hluku zvieratá splašene utekali a ublížili si. No späť k 10 metrovej soche Anjela. Po skončení filmu o ňu súperili Háj a Hačava. A hoci má každá z dedín svoj vlastný príbeh, Gabi tvrdí, že Háj dostal sochu preto, lebo z neho do hory vedie rovnomenná – Anjelská cesta.

Keď sme pri cestách, Gabi o nich rozprával ako o skutočných historických pamiatkach. Jedna takáto vedie z obce práve na Zádielsku planinu. Má zelenú turistickú značku. Nájdete ju, ak sa vyberiete od krčmy smerom hore a asi po 30 metroch zabočíte doľava. Po tejto lesnej cestičke kedysi zvážali ľudia vápno. Bola ich živobytím, a preto sa o ňu starali. Dnes cesty devastujú kolesá traktorov, do lesa chodia aj keď prší a je im jedno, že zničia dielo, ktoré roky budovali naši predkovia. Trasou sme sa dostali až hore do lesa, kde sme po niekoľkých metroch natrafili na 800 metrov dlhý val z doby bronzovej. Teda na jeho pozostatky. Val slúžil na ochranu severnej časti územia. Gabi s kolegami chcú za pomoci modernej techniky, 3D skenovania a výpočtov zistiť, približne koľko ľudí a ako dlho na ňom pracovalo. Fascinuje ich totiž minulosť Slovenského krasu. Aj preto ho mapujú, objavujú jaskyne a zbierajú fakty. Zdrojom mnohých sú starí ľudia. Chodili po horách, pásli ovce, natrafili na rôzne diery a zažili dobrodružstvá, ktoré tvoria základ pre interpretáciu histórie. Od valu sa cez les dostanete na Zádielsku vyhliadku, a to si už užijete prekrásny výhľad a lúku plnú chránených poniklecov a hlaváčika jarného. Pozor, aby ste ich nepostúpali!

Zádielsky výhľad
Vyšli sme na lúku na Zadnej bašte, a dostali sa na okraj strmých skál. Okolo nás chránené kvety, pred nami Turnianska kotlina a Včeláre, na východe planina Dolný vrch, napravo – na západe planina Horný vrch, za nami na severe Cukrová Homoľa a ďalej Volovské vrchy. Naskytol sa nám prekrásny výhľad na dolinu pod nami a kraj navôkol. Túra nebola náročná, nešli sme po atraktívnom Náučnom chodníku Zádielska tiesňava, a predsa sme cítili spokojnosť. Videli sme val a spoznali tajomstvá Krasu vyrozprávané charizmatickým jaskyniarom. Mimochodom, v Slovenskom krase je 1300 jaskýň a ľudia z Maďarska, Slovenska, Čiech a Poľska pracovali systematicky 94 rokov, aby ich našli a spoznávali. Posledná objavená je Prievanova diera a má dĺžku 800 metrov. Perlou Slovenského krasu je Domica, ale my sme navštívili UNESCOM chránenú Krásnohorskú jaskyňu. Obliekli si overaly, nasadili helmy s baterkami a absolvovali trochu nevšedné dobrodružstvo v skalách. Viac o ňom sa dočítate v ďalšom čísle Zajtrajších novín.

Okrem Zádielskej planiny sme navštívili Krásnohorskú jaskyňu, starú sýpku v Jabloňove nad Turňou, Spišský hrad a Tomašovský výhľad. Celý výlet bol súčasťou Infocesty UNESCO na dosah, ktorú organizovala Krajská organizácia Košice Región Turizmus. Cieľom programu je propagovať všetky UNESCOM chránené miesta na východnom Slovensku. Veď do 100 minút z Košíc máme až 18 pamiatok či lokalít Svetového dedičstva. Organizácia sa chce zamerať aj na turistickú infraštruktúru, aby boli pamiatky ľahko prístupné turistom, aby sa v ich okolí vedeli dobre najesť, ubytovať, aby tu strávili niekoľko dní a spokojne sa sem vracali.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián

 


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tip na výlet: Z Hája na Zádielsku planinu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems