S dronmi mapuje škodcov

| Predstavujeme | 24. 4. 2017

Michal Lacko skúma poľnohospodárske plochy a odhaľuje škodlivé zvieratá pomocou dronov. Študuje geoinformatiku na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. A popritom je vedúci najlepšieho slovenského študentského rádia.

Pri hľadaní škodcov na poliach pracuje s Michal s dronmi. Foto: Mária Šebestianová

Zachránil úrodu
Nároky na moderné poľnohospodárstvo sú vysoké, keďže počet obyvateľov stúpa a orná pôda klesá. Aby ju neznehodnotili rôzni škodcovia, Michal zo vzduchu monitoruje poľné porasty a zisťuje ich defekty. Zo zeme to totiž nie je možné. „Nikto nebude skúmať 80 hektárovú parcelu ,riadok po riadku‘. My danú oblasť nalietame s dronom a nafotíme z nej sériu obrázkov. Tie spojíme dokopy a analyzujeme ich spoločne s poľnohospodármi. Dokázali sme odhaliť škodlivý hmyz, ktorý vyžiera listové pletivo rastlín. Tie boli preto svetlejšie. Zdola sa úroda javila ako zdravá a zelená. Iba zhora bolo viditeľné, že niektoré súbory rastlín sú v porovnaní s ostatnými svetlejšie. Hospodári ani netušili, že im niečo škodí. Keď sme im ukázali fotografie, hneď začali s postrekovaním, čím zabránili ďalšiemu šíreniu škodcov. Vieme odhaliť aj myši a iné hlodavce,“ vysvetľuje Michal a dodáva: „Pomocou dronu sme skúmali aj kameňolom. Získali sme približne 240 snímok, na základe ktorých sme vytvorili jeho 3D model. Pomocou záberov sme dokázali vyrátať množstvo vyťaženej horniny. Na Slovensku je platná legislatíva, podľa ktorej sa musia v pravidelných intervaloch robiť banské mapy a podobné dokumenty. Problém je, že na dané miesto (napríklad aj do spomenutého kameňolomu) musí prísť skupina geodetov. Lom sa minimálne na dva dni uzavrie, čím sa ťažba preruší. Pomocou GPS prístroja dokážu zozbierať za dva dni približne 300 bodov a s ich pomocou vytvoria 3D model daného územia. My dokážeme za dvadsať minút zozbierať zhruba 2 000 000 bodov bez toho, aby sa lom uzavrel. Samozrejme, v tomto prípade je presnosť nižšia, ale na základný prehľad lomu to maximálne postačuje.“

Na Rádiorallye 2017 obhájili titul a ŠtuRKo sa opäť stalo najlepším študentským rádiom. Foto: archív ŠtuRKo

Máme najlepšie študentské rádio
Michal sa od detstva venuje hudbe, a preto chcel pracovať v rozhlase. Do študentského rádia ŠtuRKo sa dostal cez konkurz. „Nastúpil som na pozíciu fotografa a postprodukčného technika. Po piatich mesiacoch boli voľby nového vedúceho. Vyhral som ich. Popritom som začal robiť aj vysielacieho technika. Takto fungujem už tri roky,“ uvádza. Na začiatku apríla sa celá posádka ŠtuRKa zúčastnila na súťaži rozhlasových internátnych štúdií v Žiline. „Na Rádiorallye 2017 bolo jedenásť slovenských a dve české rádiá. Najprv sme vopred zaslali štrnásť nahrávok v rôznych kategóriách – dramatické hry, piesne, zvučky… Až deväť z nich bolo ocenených. Priamo počas rallye sme súťažili v pohotovosti. O deviatej ráno si rádiá žrebovali tému a jej žánrové spracovanie. Vytiahli sme si reportáž s námetom Kto chce zaujať, musí provokovať. Mali sme ju nahrať, zostrihať a upraviť za tri hodiny. Pripravili sme príspevok o žilinskom sprejerovi. Túto časť súťaže sme vyhrali. Neskôr každé rádio dostalo pätnásť minút na simuláciu živého vysielania. V nej sme skončili druhí. Celá súťaž bola nastavená tak, že za všetky umiestnenia sa udeľoval istý počet bodov. Tie sa na konci spočítali a rádio, ktoré ich malo najviac, vyhralo. ŠtuRKo zvíťazilo. Obhájili sme titul z minulého roka, čo sa stalo po prvýkrát v histórii súťaže. Opäť sme najlepším študentským rádiom,“ hovorí Michal s hrdosťou.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: S dronmi mapuje škodcov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems