Na vlnách snov

| Editoriál | 10. 4. 2017

Ako deti sme sa raz s bratrancom zúčastnili súťaže o výlet loďou po Zemplínskej Šírave. Splní sa nám sen, pomysleli sme si. Stačilo kriedou namaľovať čo najkrajšiu loď na chodník a môžeme vyraziť na dobrodružstvo, ktoré bolo dovtedy len fiktívnou detskou hrou. Hoci u nás prevládali westernovky a mladšieho bratranca sme uväzovali v izbe o stoličku, často sme sa aj plavili do diaľav za neznámou námornou romantikou. Hľadali sme poklad, oslobodzovali otrokov, šplhali sa na palmy. To všetko sme podnikali v predstavách a zrazu to bolo na dosah na Zemplínskej Šírave!

Skutočná a čistá detská túžba dokáže meniť sny na skutočnosť. No s tým prichádza aj riziko, že skutočnosť sa nikdy nebude podobať na obrazy v snoch a že na Zemplínskej Šírave nebudú otroci, ani poklad, dokonca ani palmy. Že loďka nebude rozdeľovať moria a pretekať sa s časom, len sa bude nudne trmácať pozdĺž nedobrodružného pobrežia priehrady.

Aj desaťročná Jarka stále snívala o modrej lodi, ktorá ju odnesie do diaľav. Od špinavého oblečenia, prázdnej chladničky, podarených kamarátov mladej nezodpovednej mamy. Za šírou hmlou by našla ostrov, kde by si ju vzal Kristián a kde by vychovávali svoje nové malé deti. To všetko podnikali v predstavách a zrazu to bolo na dosah na okraji Bratislavy. Dve batoľatá v záhradnej chatke, ktorá sa až priveľmi podobala na loď v Jarkiných predstavách. Kristián v záhrade… Detský sen sa zmenil na skutočnosť. S rozdielom, že v sne batoľatá neplakali, neboli choré a nepýtali si jesť každé dve hodiny…

Z času načas každého z nás – bratranca, mňa, Jarku aj Kristiána – popadne túžba nastúpiť na loď a plaviť sa za obzor. Za dobrodružstvom, od problémov a za novým vytúženým životom. Snívame si námornícky sen, ktorý sa možno raz zmení na skutočnosť. A keď sa to stane, zistíme, že skutočnosť sa nikdy nebude podobať na obrazy v snoch.

PS: Mimochodom, Jarka je dievča, ktoré „ukradlo“ dvojičky zo železničnej stanice. Jej konanie bolo dojemným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. Viac o tejto filmovej postave sa dočítate v našej téme čísla.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na vlnách snov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems