Martin Kochan : Momentalizovanie

Kurátorka: Zuzana Pacáková

| Tlačové centrum | 23. 4. 2017

(KOŠICE, 20. apríl 2017) Pod vedením kurátorky Zuzany Pacákovej sa v Tabačka Gallery do konca roka 2017 uskutoční séria piatich výstav, z ktorej každá bude predstavovať iné médium (fotka, video, perfromance, interaktívna site-specific hra, angažovaná výšivka, nové médiá či objekt, dizajn a typgrafia). Jednotlivé výstavy budú reflektovať nielen samotný priestor, ale aj mesto či kontexty, ktoré sú s Košicami spojené. Vernisáž prvej výstavy sa uskutoční 27. apríla o 19:00 h v priestoroch Tabačka Gallery v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach.

Výstava  Momentalizovanie je výstupom Kochanovho týždňového bádania, prechádzania, dotvárania, hrania sa s mestom. Kochan vytvára dialóg s verejným priestorom, zachytáva momenty a monumenty mesta, dotvára dvojzmysly a nové situácie, zanecháva stopy. Mesto sa mení na nekončiaci ateliér, kde umelec narúša stereotypy nášho vnímania vďaka vtipu a irónii. Svojim prístupom balancuje na hranici výtvarného umenia a aktivizmu, verejný priestor skúma politicky, historicky, esteticky a sociálne.

Príbehovo a formatívne sa tak napája na svoje predošlé série performancií, fotodokumentov, kresieb, videí a objektov z rôznych slovenských miest. Vďaka výstave v Tabačke tak vzniká nová košická séria mestských minipríbehov.

Martin Kochan sa venuje postkonceptuálnym tendenciám v intermediálnej tvorbe, pričom jej výstupy sú najčastejšie v podobe intervencií do verejného priestoru, ktorú ďalej poeticky rozvíja. Nosnou témou je mestská periféria, sídliská a paneláky, ktoré sú v jeho vnímaní centrom dnešnej kultúry. Od začiatku jeho tvorby sa venoval angažovanému umeniu vo verejnom priestore, inšpiráciou mu bola hlavne tvorba akčných umelcov východného bloku. O umení  uvažuje predovšetkým ako o súbore estetických, politických a sociálnych hľadísk a individuálnych výstupov.

Dôležitým rozmerom jeho prác je humor a banalita, ktorú svojsky spája, kóduje do nových kontextov. Na jednej strane je to poctivá analytická koncepčná práca, na strane druhej nekoncentrovaná freestylová bastardná tvorba s množstvom výstupov aj na poli sociálnych sietí a internetu, ktorá osciluje od monumentálneho po momentálne.

Martin Kochan je absolventom FaVu VUT v Brne. V súčasnosti žije a tvorí v Trnave.

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Martin Kochan : Momentalizovanie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems