Krásno-strašné umenie kreslí niťou

| Pozvánky | 10. 4. 2017

Tri roky tvorila, tri dni inštalovala a okolo tridsať diel vystavila. Vlasta Žáková sa po ôsmich rokoch vrátila do Múzea Vojtecha Lӧfflera a jeho steny „obliekla“ svojím textilným umením.

„Výstavou Chyba kópie sme chceli poukázať na posun autorky v dvoch oblastiach. Jednak v tom, že spolupracuje s mladými fotografmi Michaelou Knížovou a Jánom Ďurinom, ktorí dokumentujú jej tvorbu. Ich snímky Vlasta premieta do svojho textilného sveta. Druhá rovina znamená, že autorka začala pracovať s nitkou, vyšívaním, maľbou, textilnými plochami či so strojovou výšivkou. Reálne aj metaforicky používa červené a ultrafialové svetlo. Nasvecuje ním súčasnosť a týmto spôsobom prináša inú atmosféru, pocit, psychológiu, situáciu. Je pre ňu dôležité, aby dosiahla moment nostalgie, smútku, sladkej temnoty aj trošku hororových prvkov,“ vysvetlil kurátor výstavy Vladimír Beskid počas vernisáže, ktorá sa uskutočnila 30. marca.

Malá huslistka, mäkká plastika prepojená s obrazom Krajina mysle (2005).

Malá huslistka, mäkká plastika prepojená s obrazom Krajina mysle (2005).

Živé sochy i 3D
Vlasta posunula textil z úžitkového materiálu k voľnej výtvarnej tvorbe. „Výstava je vyjadrenie jej intímneho sveta – je melodická, melancholická a intímna, ale na druhej strane odpovedá na vonkajší svet, kde je trošku analytická, kritickejšia, má istú dávku irónie, vtipu aj nadľahčenia,“ uviedol Vladimír Beskid.
Chyba kópie má multimediálny charakter. Okrem fotografií, „niťových“ kresieb a koláží ju tvoria aj 3D textilné skulptúry i živé sochy (znázorňujú istú formu divadla). „Tie, nanešťastie, budú po vernisáži ,odmontované‘ a nahradené figurínami,“ povedala so smiechom Vlasta. Svojou výstavou chce docieliť, „aby sa v ľuďoch otvoril nejaký zmysel, prekvapenie, nadšenie, výhľad novej cesty, že v umení sa dá pracovať aj s textilom. Ide mi o vyvolanie pocitu. Akéhokoľvek“.

Výstava Chyba kópie potrvá v Múzeu Vojtecha Lӧfflera do 30. apríla. Okrem pondelkov môžete objavovať textilný svet Vlasty Žákovej každý deň.

Ukážka z tvorby Vlasty Žákovej.

Ukážka z tvorby Vlasty Žákovej.

Vlasta Žáková (1981) sa narodila v Rožňave. Absolvovala Katedru výtvarných umení a intermédií FU TU v Košiciach. Zaraďuje sa k výrazným autorom v experimentálnej práci s textilným materiálom a jeho presahmi k odevnému dizajnu, maskám, fotografiám a performancii. Vystavovala v Londýne, Ústím nad Labem, Plzni, Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave, Nitre či v Košiciach. Momentálne žije a tvorí v Bratislave a v obci Malá Lúč.

Eva Barnišinová
Foto: Robo Rapoš


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krásno-strašné umenie kreslí niťou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems