Košice si pripomenú Adamcov odkaz zborovo a so spevom

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 4. 2017

Vojtech Adamec mal odjakživa blízky vzťah k ľudovej piesni i tancu a bol jedným z prvých vyštudovaných dirigentov na Slovensku. Jeho odkaz si pripomenieme 5. a 6. mája na XI. slávnostiach zborového spevu.

Záber z IX. slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca.

„Vojtech Adamec je dnes už historická osobnosť. Zaraďuje sa k najlepším zbormajstrom svojho času. V 80-tych rokoch si zborové hnutie začalo uvedomovať, že tento človek chýba. Premýšľalo, ako by si mohlo pripomenúť jeho charizmu. Takto vznikli slávnosti na jeho počesť. Dirigenti a vedenie Košického speváckeho zboru učiteľov mali deň pred slávnosťami jeden rituál. Navštívili Vojtechov hrob a vzdali mu hold,“ spomína Karol Petróczi, bývalý zbormajster Košického zboru učiteľov. Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca sa v Košiciach po prvýkrát uskutočnili v roku 1983. Prehliadka zborov sa organizovala nepravidelne a mala viacero prestávok. Od roku 2015 sa koná pod názvom Adamcove dni. Tento rok sa uskutočnia 5. a 6. mája v košickej Kunsthalle.

Záber z X. slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca.

Stretne sa rovnaké „vierovyznanie“
Hlavným cieľom Adamcových dní je obnova, šírenie a udržiavanie povedomia o slovenskom amatérskom zborovom speve. Pozvanie prijalo šesť súborov: BONA FIDE (Rimavská Sobota), KSZU (Košice), LUMÍR (Brno), Spevácky zbor ROZKVET (Prievidza), Chorus Universitatis Šafarikianae (Košice) a ukrajinský Gréckokatolícky zbor ot. Vološine Mukkačevskej Eparchie (Užhorod). Vystúpenia jednotlivých súborov bude hodnotiť trojčlenná odborná porota. Skladateľ Norbert Bodnár so zbormajstrami Lukášom Kozubikom a Karol Petróczim taktiež poradia súborom pri problémoch s technikou spevu, výberom repertoáru a podobne. „Pre všetkých zúčastnených sú Adamcove dni sviatkom, lebo sa zídu ľudia rovnakého ,vierovyznania‘ – všetci radi spievajú a všetci by chceli spievať najkrajšie, ako vedia,“ vysvetľuje Petróczi a dodáva: „Bolo nepísaným zvykom, že zborová slávnosť sa končila spevom pôvodnej ľudovej piesne Slovensko moje. Vojtech ju upravil a dnes je pietnou spomienkou na neho.“

Slovensko moje
Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj, ako raj.
Na tvojich horách nádhery trónia, v údolí šumí háj, šumí háj.
Na tvojich horách by spievala a srdcom k nebu sa vznášala.
Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj, ako raj.

Vojtech Adamec (1926 – 1973) pochádzal zo Španej doliny pri Banskej Bystrici. Pracoval ako zbormajster speváckeho zboru SĽUK a neskôr ako dirigent a zbormajster Československého rozhlasu. Umelecky viedol Ľudový spevokol učiteľov Slovenska, Spišský učiteľský zbor, Ženský zbor Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a od roku 1964 aj Košický spevácky zbor učiteľov, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších vokálnych súborov na Slovensku. Významnou mierou sa zaslúžil o rozvoj slovenského zborového spevu. Komponoval skladby pre rozhlas, televíziu a divadlá. Pôsobil aj ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Eva Barnišinová
Foto: Maroš Simon


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice si pripomenú Adamcov odkaz zborovo a so spevom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems