Hygge robí deň

Zápisky prvomatky VII.

| Stĺpček | 24. 4. 2017

Pravdepodobne ste už o dánskom pojme hygge počuli. Sú to každodenné momenty šťastia, ktoré vykonávame vedome, aby nás potešil deň. Umenie užiť si rutinné aktivity či špeciálne chvíle robí z Dánov jeden z najspokojnejších národov sveta. A keďže je mojím heslom carpe diem, vlastné hygge naplno preciťujem a zaznamenávam:

Stromy. Nie je to dlho, čo naša L. začala vnímať vonkajšie prostredie. Donedávna na prechádzkach spala. Ale hneď ako sa rozkukala, zoznámila som ju so stromami. S úžasom sa dotýka kôry, spoznáva nové štruktúry a ladí sa na pulz prírody.

Kojokreslo. Dojčím na požiadanie, kedykoľvek a kdekoľvek si bejby pýta, ale keď sme doma, najväčšiu pohodu máme vo veľkom mäkkom kresle, tróniacom v rohu obývačky, odkiaľ mám výhľad na okno. Môžem si vyložiť nohy, popíjať čaj a najmä si vychutnávať vzájomnú intimitu.

Spev. Každé uspávanie máme od narodenia spojené so spevom. Medzi naše vychytávky patrí úderné Nad Tatrou sa blýska, ale aj mantrické Vítame ťa medzi nami, dieťatko naše. Ja spievam, ona ma vníma celou bytosťou. Mením piesne podľa jej potrieb. Zaspáva. Dokonalé.

Nôžkoterapia. Po zobudení nasleduje súkromný rituál. Predtým, ako dcérku zoberiem na vedierko, nech si uľaví, musím ju povyzliekať, a to znamená vyslobodiť minichodidielka. Nikdy im neodolám, doslova ich fetujem a bozkávam donekonečna, pričom ma L. pozoruje s labužníckym úsmevom a povystrčeným jazýčkom.

Spa. Spoločné sprchovanie je jedna z najintímnejších denných situácií, pretože kontakt koža na kožu je veľmi pudový, prirodzený a naplňujúci pre obe strany. Pocit, keď sa bábätko pritúli na moje nahé telo v úplnej dôvere a ešte viac sa uvoľňuje pod teplou vodou, je skrátka neopísateľný.

Bejbykamoši. Fascinuje ma sledovať, ako sa dieťa rado socializuje, ako študuje tváričky malých kamarátov, ako na mňa práve v tomto momente zabúda.

Kráľ a princezná. Keď sa L. hrá so svojím ockom, natreli by ste ma na chlieb. Tá neha na mužskej strane a zvedavosť na detskej!

Mamažúrky. Na vyváženie sa priznávam, že svoje nematkovské hygge zažívam aj na denných žúrkach, keď si popri hrajúcich sa deťoch a štebotajúcich matkách, môžem vychutnať pohárik Chardonnay s kockou ľadu…

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hygge robí deň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems