Film Putovné načúvatka rozširuje obzory o nepočujúcich deťoch

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 4. 2017

Jedinečný dokument Putovné načúvatka zaznamenáva životné úskalia rodín s nepočujúcimi deťmi. Ukazuje, aký dokáže byť život nevyspytateľný, no rovnako aj plný nádeje a lásky. V piatok 7. apríla sa pri slávnostnej premiére vo Výmenníku Važecká zišli tvorcovia snímky, jej aktéri a ich podporovatelia. Premiéra bola spojená s vernisážou výstavy fotografií a portrétovými kresbami výtvarníčky Šarlot Bottovej.

Myšlienka nakrútiť dokumentárny film o nepočujúcich deťoch sa zrodila v hlavách manželov Oláhovcov na úvodnom stretnutí rodičov a detí zapojených do projektu Mobilný pedagóg. V dokumente tieto rodiny rozprávajú svoje osobné príbehy. Hovoria o tom, ako sa o chorobe dozvedeli, ako postupovali, ako toto obdobie zvládali, a čo všetko museli urobiť a naďalej robia. Návody na riešenie ponúkajú aj odborníci, foniatri, logopédka, pedagogičky, špeciálne pedagogičky, ľudia z tretieho sektora, ktorí v tejto problematike pracujú. A výraznú úlohu zohráva mobilný pedagóg, podľa ktorého je snímka pomenovaná.

Ako sa venovať nepočujúcemu dieťaťu
Úlohou mobilného pedagóga je podať pomocnú ruku rodinám a poskytnúť im najdôležitejšie informácie o hendikepe sluchu. Navštevuje ich dvakrát do mesiaca, jedna návšteva trvá hodinu i dve a počas nich sa skrz rôzne hry rozvíjajú komunikačné, motorické, sluchové a intelektuálne schopnosti dieťaťa. Rodičia sa zároveň naučia, ako sa správne venovať potomkovi, a ako mu pomôcť s jeho integráciou do spoločnosti. Výsledkom je samostatné a plnohodnotné fungovanie rodiny s nepočujúcim, na ktorého reakcie vedia jeho rodičia primerane reagovať a apelovať naň aj bez pomoci odborníka. Takto pedagóg pomáha aj hlavným postavám dokumentu – Gregorovi, Matúšovi, Emmke, Nelke a Simonkovi. S pomocou včasnej diagnostiky a ochoty lekárov sa podarilo, aby každý z týchto piatich drobcov aspoň čiastočne počul. Aj o tom rozpráva časozberný dokument. Tvorcovia ho točili od apríla do decembra 2016 a záver obohatili o príbeh nepočujúceho Ladislava Ráca. Vyštudoval vysokú školu, pracuje ako zdravotný brat na chirurgickej klinike v Košiciach.

Fotografie a kresby „nepočujkov“
Premiéra filmu sa konala 7. apríla vo Výmenníku Važecká v komornej atmosfére, no o to viac bolo cítiť puto medzi zapojenými rodinami. Jej súčasťou bola vernisáž výstavy fotografií a portrétových kresieb malých „nepočujkov“ – hrdinov film. Nakreslila ich výtvarníčka Šarlota Bottová. Putovné načúvatka, návod na prežitie pre rodiny, ktorým sa narodí nepočujúce dieťa, vyšiel z produkcie organizácie Roma media – Romed.

Výmenníky
Foto: archív Výmenníkov


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Film Putovné načúvatka rozširuje obzory o nepočujúcich deťoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems