Festival bez odpadu

| Pozvánky | 24. 4. 2017

Občianske združenie SOSNA sa pridáva k celosvetovému hnutiu zelených festivalov, ktoré po sebe chcú zanechať len čistú lúku. Na 6. ročníku Jarného SúLadenia nebudú použité žiadne plasty, organický odpad sa skompostuje a návštevníci sa naučia tvoriť recyklované svietidlá. Festival prepojí umenie, ekológiu a ochranu životného prostredia a zároveň ním SOSNA oslávi svoje 25. narodeniny.

SOSNA organizuje Jarné SúLadenie šiesty rok, aby potrebu ekologického správania a ochrany životného prostredia prepojila s umením. Témou tohto ročníka je Najlepší odpad je žiadny odpad. Preto plasty na festivale nahradia dlhodobo používané porcelánové a sklenené poháre, taniere i hrnčeky. Použije sa riad vyrobený z „bioplastu“, čo je vlastne škrob, ktorý sa dá skompostovať na kompostovisku v Ekocentre. Poháre nahradia pekne upravené staré fľaše od zaváranín. Organické zvyšky z festivalu sa skompostujú a využijú v záhrade na pestovanie organickej zeleniny. Aj samotný program bude v sebe niesť posolstvo nulového odpadu. Odborník Branislav Moňok návštevníkov naučí, ako správne kompostovať, ale aj ako si založiť domáce vermikompostovisko. Účastníkov čakajú workshopy o tvorbe umenia z odpadu a recyklovaného papiera, papierových lisovaných tehál na kúrenie, umeleckých svietidlá z odpadového materiálu.

Program
Na festivale vystúpi známy bloger Ján Levoslav Benčík s prednáškou o extrémizme na Slovensku či Martin Cubjak, prezident Andy Warhol Society, ktorý bude hovoriť na tému Blockchain – budúcnosť internetu, budúcnosť umenia? Súčasťou programu budú prednášky a koncerty alternatívnych umelcov, workshop zameraný na capoeiru, sprevádzanie Prírodnou záhradou, ukážka Ekocentra a Hobitieho domu. Tieto stavby sú postavené z prírodných materiálov a šetria energiou aj pitnou vodou. Návštevníkov čaká domáce občerstvenie, vege jedlá, koláčiky, veľké porcie slow foodu, káva Zapatista, bylinkové čaje a smoothie priamo zo záhrady, pizza i chlieb pečené v tradičnej hlinenej peci, tiež predaj ručne vyrábaných výrobkov, priesad byliniek.
Festival môžu pokojne navštíviť rodiny s malými deťmi. V prírodnej záhrade je detské ihrisko vytvorené takmer iba z odpadového materiálu: starých tehál, pneumatík, vyradených betónových rúr, starých drevených trámov, hliny a štrku. Prichystané budú aj použité hračky, ktoré by sa inak vyhodili koša.

Festival sa uskutoční 13. mája od 12:00 v Ekocentre SOSNA v Družstevnej pri Hornáde. Viac info nájdete na sosna.sk.

Silvia Szabóová
Foto: Daniel Szabó


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival bez odpadu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems