Získajte grant a podporu na rozbehnutie svojich nápadov

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 27. 3. 2017

Po záverečných hodinách sa v priestoroch galérie zíde asi stovka ľudí, spoločne jedia polievku a diskutujú. Hodnotia štyri kreatívne nápady a prospešné projekty, ktoré môžu skvalitniť život v ich meste či pomôcť miestnej komunite. V demokratickom hlasovaní si následne vyberú jeden a venujú mu celú výšku vyzbieraného vstupného. Takto funguje Dobrý tanier, crowdfundingová aktivita, ktorá sa v Košiciach rozbieha vďaka Výmenníkom a Creative Industry Košice.

Inšpiráciu a návod čerpali iniciátori Dobrého taniera v americkom Detroite, kde tamojšia nezisková organizácia už siedmy rok organizuje pravidelné verejné večere (v čase písania tohto článku ich bolo spolu 151). Touto formou mikro – grantov podporuje aktívnych ľudí a skupiny v rôznych zámeroch. Na Slovensku ide o prvý takýto pokus s verejným crowdfundingom.

dobry tanier logo (kópia)

Ako to funguje
Tím z Výmenníkov naplánuje večeru pre čo najširší okruh ľudí, aby vznikla rôznorodá masa, ktorá chce aktívne prispieť k rozvoju Košíc. Každý z týchto ľudí zaplatí vstupné 3 eurá a dostane za to tanier dobrej polievky a právo hlasovať za jeden zo štyroch kreatívnych nápadov alebo projektov z rôznych oblastí (umenie, kultúra, sociálna sféra, dobrovoľníctvo, verejný priestor, eko aktivity…). Nápad s najväčším počtom hlasov sa stáva víťazom a odnáša si celé vstupné. Hlasovanie je demokratické, nikto z organizátorov doň nezasahuje, ani nerozhoduje o použití vyzbieraného vstupného. Na každej večeri platia dve základné pravidlá. Použitie modernej technológie nie je pri prezentovaní možné (prezentujúci sa musia vynájsť iným spôsobom) a prezentovaný projekt sa musí viazať na územie mesta Košice.

infografika-01

Prvý Dobrý tanier sa uskutoční 19. apríla o 18:00 v telocvični Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach. Svoju polievku bude servírovať šéfkuchár Jozef Hromják z Reštaurácie ZORE. Každá večera má aj umelecký rozmer, v tomto prípade to bude koncert známej košickej kapely Bobova diéta. Organizátori aj hudobníci pomáhajú rozbehnúť dobrú myšlienku bez nároku na odmenu.

Ak máte nápad, ktorý túžite uskutočniť a zapadá do konceptu Dobrého taniera, prihláste ho do 10. apríla pomocou online formulára, ktorý nájdete na www.dobrytanier.sk alebo navštívte výmenníky na sídliskách, kde získate potrebné informácie.

Renáta Zolnaiová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Získajte grant a podporu na rozbehnutie svojich nápadov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems