V maľbách si prisvojuje krásy miest

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 27. 3. 2017

„Obľubuje Gogha, Renoira, Cézanna i Degasa, všetkých jeho favoritov tu vymenovať nedá sa. V jeho tvorbe prevládajú krajinky a zátišia, aj budovy a mestské štvrte túžbu po kráse utíšia. Rôzne farby zohrávajú dôležitú úlohu, žltá, červená, zelená, modrá prinášajú pre dušu pohodu. Pri tvorbe mu pomáhajú Beatles, Amstrong, Piaf, Mozarta, Bacha, Vivadliho tiež treba k nim pridať.“

Tieto verše pochádzajú z básne Spoveď zo spomienok. Napísala a predniesla ju Helena Gajdošová na vernisáži maliara Františka Huberta 8. marca v priestoroch Výmenníka Štítová.

František Hubert s autorkou básne Spoveď zo spomienok – Helenou Gajdošovou.

František Hubert s autorkou básne Spoveď zo spomienok – Helenou Gajdošovou.

Odhodlal sa
Výmenník Štítová svojím projektom Amatérska paleta podporuje tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov v Košiciach a okolí. Patrí k nim aj František Hubert. Svoju viac ako 11-ročnú intenzívnu prácu „vytiahol zo skrine“ a prvýkrát zverejnil. Na výstave Z maliarskej tvorby návštevníci obdivovali 118 obrazov a kresieb. Ich výber a inštaláciu realizoval uznávaný odborník Ladislav Rusnák, objaviteľ umenia Františka Huberta. „Autor ukazuje, s akou ľahkosťou objavuje ducha miesta, keď si prisvojuje krásu Gemera, Rožňavy, Košíc a okolia, či prímorskej krajiny Nového Zélandu. Maľby by som zaradila medzi realistické umenie. Sú výrazné, farebné a vyvolajú emócie – nostalgické alebo optimistické. Pocity, nálady a impresie týchto obrazov vyjadrujú zmyslovosť maliara a jeho cit pre krásu. Hubert nás presvedčil, že krásno rovnako patrí do života, ako aj do umenia,“ povedala Beáta Andrejková, kultúrna mediátorka Výmenníka Štítová, keď citovala Laca Rusnáka. Kurátorkou výstavy bola Františkova manželka Edita Hubertová: „Obrazy rozprávajú neopakovateľné príbehy. Obohacujú životodarnou energiou. Motivujú. Vyvolajú pocit pokoja i relaxu. Farby sú vďaka výnimočnej citlivosti zladené do harmónie.“

František Hubert používa pri maľovaní najmä olej, akryl, temperu a ceruzku. „V minulosti pracoval aj s farebnými fixkami. Vtedy (približne 70. roky) namaľoval van Gogha s odrezanými ušami. Práve tento obraz považujem za dokument jeho experimentálnej tvorby a hľadania sa,“ vysvetlila Hubertová.

Návštevníci výstavy Z maliarskej tvorby pred Františkovými dielami.

Návštevníci výstavy Z maliarskej tvorby pred Františkovými dielami.

František Hubert (1945) sa narodil v Rožňave. Pracoval ako asistent vo Výskumnom ústave humánnej bioklimatológie a balneológie v Bratislave. Neskôr pôsobil ako šofér, robotník či archivár. Od roku 1984 je na invalidnom dôchodku.

Eva Barnišinová
Foto: Martin Rusina


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V maľbách si prisvojuje krásy miest

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems