V Košiciach oživili festival Moonride. Vystúpia na ňom hostia z Nórska či Islandu

| Nezaradené, Pozvánky | 1. 3. 2017

(KOŠICE, 1. marec 2017) Koncerty, párty, tanečné predstavenia, ArtExpo, konferencia či škandinávska kuchyňa v Bistre Tabačka. To všetko bude od štvrtka 2. marca až do nedele 5. marca súčasťou festivalu MOONRIDE SCANDI, ktorý sa koná v rámci projektu Prekonávanie hraníc – kultúra, spôsob vzájomného porozumenia. Užite si škandinávsku kultúru, umenie a jedlo počas 4 dní plných hudby, tanečných a divadelných predstavení a vizuálneho umenia z Islandu a Nórska v Tabačke Kulturfabrik!

Festival je vyvrcholením série koncertov z Nórska a Islandu, ktoré sa od septembra konali v Tabačke a jeho cieľom je priniesť košickému publiku závan severskej kultúry a umenia, prepájať umelcov z týchto krajín so Slovenskom (a naopak). Osobitná časť festivalu, nazvaná ArtExpo, bude usporiadaná s cieľom prepojiť umelcov s kurátormi a kultúrnými manažérmi zo Slovenska, Nórska a Islandu. Počas štyroch dní ponúkne Moonride Scandi islandského rapera Emmsjé Gauti, pesničkárku Lay Low, výnimočných hudobníkov z kapely Árstíðir z Islandu či minimalistický experimental v podobe nórskej kapely MoE. Nebudú chýbať ani divadelno-tanečné predstavenia: T.I.T.S.: My Own Private Picture, ktoré prináša multimediálne predstavenie o našich túžbach a ich mediálnych (pred)obrazoch) a atmosférické predstavenie Beasts z Nórska. Bistro Tabačka bude podávať špeciálne menu inšpirované Moonride Scandi festivalom, návštevníci sa môžu tešiť na špeciality z rýb, originálny “Fish Burger” z tresky či sladký mandľový koláč z nórskej kuchyne – Suksessterte.

Záver festivalu bude patriť medzinárodnej konferencii Medzikultúrny dialóg, ktorú povedie moderátor Bohdan Smieška. Prezetvoať svoje skúsenosti z oblasti kultúrneho manažmentu a budú Andreas Hoffman (z The Arctic Culture Lab , NO) a Ihor Savchak (Centrum pre kultúrny management, UA), Robo Blaško (Stanica, Žilina – Záriečie, SK), Peter Radkoff (Tabačka Kulturfabrik, Košice, SK) a zástupcovia verejnej správy: Michal Hladký (CIKE, Košice) a Jana Kovácsová (vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK).

PROGRAM

02. 03., štvrtok
19:00 h Otvorenie + Ochutnávka škandinávskej kuchyne v Bistre Tabačka

20:00 h Emmsjé Gauti (IS) + DJ Bjorn (IS), 2€
/koncert + párty/
Aj napriek svojmu mladému veku je Emmsjé Gauti považovaný za veterána, pokiaľ ide o rap. Po tom, čo si posledných 13 rokov zdokonaľoval svoj talent v rámci malej, ale živej a konkurencieschopnej Reykjavickej rapovej scény, vydal v roku 2010 svoj debutový sólový album, ktorý sa ukázal byť veľkým hitom nielen medzi fanúšikmi, ale aj medzi kritikmi. Do žiary reflektorov katapultoval svojou spoluúčasťou na hite „Elskum Þessar Mellur“ od Blazroca, výstižne nazvanom „Bara Ég“ („Len ja“), čo upevňuje jeho status jedného z najvýznamnejších mladých umelcov Islandu, vytvárajúcom eklektickú rovnováhu medzi vyzývavým popom, humorom a nefalšovanou schopnosťou rýmovať. Hovorte si o mladom Emmsjé Gauti čo chcete, on jednoducho dokáže rozprúdiť párty!

Emmsjé Gauti (IS)

Emmsjé Gauti, (IS)

03. 03. – 05.03, piatok – nedeľa, 11:00 h
Art Expo Košice 2017

/umelecká burza/
Osobitná časť festivalu, nazvaná ArtExpo bude usporiadaná s cieľom prepojiť umelcov s kurátormi a kultúrnými manažérmi zo Slovenska, Nórska a Islandu, čo vytvára príležitosť pre spoluprácu do budúcnosti. Lokálne organizácie, ako aj organizácie celoslovenskej siete pre nezávislu kultúru Anténa, zúčastnení na tomto formáte, budú môcť prezentovať svoju prácu a výsledky v priebehu rokov svojej existencie na kultúrnom poli.

03. 03., piatok, 18:00 h
Moonride Scandi Exhibition
Hans Edward Hammonds (NOR/NZ): HIEROPHANT

/vernisáž/
Hammonds je nórsko / novo – zélandský umelec v súčasnosti sídliaci v Stavangeri. Jeho umenie je vnímavé a často ovplyvnené zmenami materiálov, udalosťami a dostupnosťou materiálov okolo neho. Oblasťami jeho osobitného záujmu sú psychológia, neuroveda, post humanizmus, šamanizmus, sci-fi, fantasy, príroda, vedomie, chémia tela a ponorenie. Preferovanými technikami zas film, fotografia, textil, papier, Inštalácia a performance. V Stavangeri aktívne vytvára umelecké príležitosti a infraštruktúru na posilnenie tvorivej a kultúrnej scény mesta svojou politickou angažovanosťou a organizovaním a podporou samostatne organizovaných iniciatív.

03. 03., piatok, 19:00 h, 2€
T.I.T.S.: MY OWN PRIVATE PICTURE (CZ/NOR/SWE)

/tanec-divadlo/
„My Own Private Picture“ je multimediálne predstavenie o našich túžbach a ich mediálnych (pred)obrazoch. Kolektív T.I.T.S. skúma zobrazovanie „sexuality“ v pornografii, ale aj v médiách a tiež to, ako všadeprítomné virtuálne reprezentácie dokážu nenápadne vstupovať do intímnych zón nášho života, formovať naše predstavy a generovať tak naše najintímnejšie prianie. Predstavenie kladie dôraz na emancipovanú ženskú sexualitu, mieša skúsenosť s úplnou fikciou a zároveň kombinuje dokumentárne prvky s atmosférickou imagináciou. Formálne sa predstavenie inšpirovalo populárnymi televíznymi formátmi. „My Own Private Picture“ sa pokúša byť zábavnou, ale aj náročnou diváckou výzvou a otvoriť diskusiu nad jedným z fenoménov, ktorý prestupuje našou súčasnou spoločnosťou.

My own private picture, (CZ/NOR/SWE)

My own private picture, (CZ/NOR/SWE)

03. 03., piatok, 20:00 h, 2€
Árstíðir (IS)

/koncert/
Hudba kapely Árstíðir popiera žánrové hranice a najlepšie ju môžeme opísať ako klasicky ovplyvnený indie folk rock. Či už na vlakovej stanici v Nemecku, koncertnej hale v Rusku alebo v bare doma v Reykjavíku, je ich hudba tou, ktorá hypnotizuje publiká a vytvára akúsi intimitu, ktorá vedie kritikov k tomu, aby napísali: „[Hvel] je jednoducho úžasný album, nádherne napísaný a usporiadaný, so skutočnou magickou kvalitou.“ So svojimi prenikavými hlasovými harmóniami, podporenými sviežo vrstveným orchestrálnym inštrumentálnym usporiadaním spieva Árstíðir: „Nie všetko, čo cítiš môžeš vidieť, ale pocit trvá tak dlho,“ a dúfa, že to, čo publikum cíti, pretrvá aj dlho potom, ako odznie posledný tón.

Árstíðir, (IS)

Árstíðir, (IS)

04. 03., sobota, 20:00 h, 2€
Lay Low (IS) + DJ Silja Glømmi (IS)

/koncert + párty/
Lay Low je alter ego islandskej speváčky a textárky piesní menom Lovísa Elísabet Sigrúnardóttir.
Narodila sa v Londýne otcovi zo Srí Lanky a matke z Islandu a jej hudobné schopnosti sa tiahnu tak ďaleko, ako jej geografické dedičstvo. Vidieť Lay Low vystupovať je jedinečné a hudobne hravé, zo svojich piesní ťahá nové priadze, vyžaruje teplo a úprimnosť, ktorá predstavuje hlboko osobnú skúsenosť.

Islandská DJka Silja Glømmi hrajúca soul, funk a hip hop oživí záverečnú sobotnú párty Moonride Scandi festivalu v Tabačke.

05. 03., nedeľa, 13:00 h
Medzikultúrny dialóg

/konferencia/
Vedúci predstavitelia kultúrneho manažmentu budú prezentovať svoje poznatky a know-how o kultúrnej a “cross border” spolupráci, súčasných úspešných modeloch tejto spolupráce a hovoriť o dôležitosti kultúrneho dialógu v rámci panelovej diskusie.
Moderátor Bohdan Smieška bude diskutovať s kurátormi, kultúrnymi manažérmi a zástupcami mesta. Účasť prisľúbili Andreas Hoffman (z The Arctic Culture Lab , NO) a Ihor Savchak (Centrum pre kultúrny management, UA), Robert Blaško (Stanica, Žilina – Záriečie, SK), Katarina Zivanović (Tabačka Kulturfabrik, Košice, SK) a zástupcovia verejnej správy Renáta Lenartová (viceprimátorka mesta Košice za kultúru), Jana Kovácsová (vedúca odboru kultúry KSK).

05. 03., nedeľa, 19:00 h, 2€
Beasts (NOR)

/tanec/
BEASTS je atmosférické predstavenie postavené na rozoznateľnom, avšak stále tajomnom symbolickom jazyku. V pochmúrnej, bielej krajine sa dve postavy pohybujú jemne a precízne, vešajúc bielizeň vo vytrvalej presnosti. Presnosť pohybu si pýta, aby publikum spochybňovalo svoje vnímanie a aby našli všednosť v tomto neznámom poli obrazu.

BEASTS vyvinuli Inga Aleknaviciute, Ann Mirjam Vaikla a Lærke Grøntved v Nórskej divadelnej akadémii v roku 2015. V Tabačke Kulturfabrik tpredstavenie stvárňujú Katrine Leth Nielsen a Lærke Grøntved.

Beasts (NOR)

Beasts (NOR)

05. 03., nedeľa, 21:00 h, 2€
MoE (NOR)
/koncert/
Nórska kapela MoE je známa vďaka miešaniu minimalistických kompozícií s alternatívnymi a experimentálnymi prístupmi, ktoré sa nedokážu napasovať do rockového žánru. S nespočetnými spoluprácami prekračujúcimi hranice rocku a noisu, sa MoE usiluje o absolútnu prítomnosť v prevedení hudby. Hlasno a násilne do vás dobiedzajú svojimi nástrojmi a prinášajú poslucháča bližšie k zdravému šialenstvu.

Viac info: www.tabacka.sk

Kontakt:
Nina Šilanová , Tabačka Kulturfabrik, pr@tabacka.sk, +421 907 227 329


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Košiciach oživili festival Moonride. Vystúpia na ňom hostia z Nórska či Islandu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems