Umenie proti fašizmu v košickej Tabačke

| Pozvánky, Tlačové centrum | 20. 3. 2017

What the hell contemporary art against fascism is? – Pavel Karous (cz)
Prezentácia/diskusia
Čo do pekla súčasne umenie proti fašizmu je?

(Košice, 16.3.2017) Tabačka v spolupráci s alt30collective pozývajú na diskusný formát What the hell***is?, ktorý sa v roku 2015 po košickej Tabačke Kulturfabrik rozšíril aj do Bratislavy. Prinášame čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale taktiež sa zaoberáme „nezodpovedanými otázkami“ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.

Marcové podujatie bude symbolicky venované súčasnému umeniu, ktoré reaguje na prejavy fašizmu,rasizmu a nacionalizmu v spoločnosti sa uskutoční v utorok 21.marca 2017 o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik na Gorkého 2 v Košiciach. Podujatie je spoplatnené sumou 2€.

Nová věčnost – Štestí je volba, 2016

Nová věčnost – Štestí je volba, 2016

„Vzhľadom k aktuálnej situácii na Slovensku i v Čechách chceme taktiež prispieť k verejnej diskusii optikou umenia. Sústredíme sa na vizuálne umenie vystupujúce aktívne proti fašizmu, rasizmu a xenofóbii. Umelci sa stavali proti týmto negatívnym sociálnym javom vždy, keď sa v spoločnosti objavili.“ – objasňuje vizuálny umelec a dramatug projektu Tomáš Makara.

„Prednáška sa bude venovať histórii angažovaného umenia proti autoritárskym ideológiám vo svete a v závere sa pozrieme na Slovenskú a Českú scénu. Prednáška spojená s diskusiou sa bude zaoberať otázkou, ako má vyzerať angažované vizuálne umenie zamerané proti fašizmu dnes, keď rasistické a xenofóbne tendencie naberajú v krajinách Višegradu na intenzite a či môže mať širšiu spoločenskú odozvu tak ako v minulosti.“ – doplnil výtvarník a pedagóg Pavel Karous.

Pavel Karous (*1979) je vizuálny umelec, ktorý vytvára objekty, venuje sa site-specific inštaláciám, intervenciám do verejného priestoru, architektúre výstav, scénografii a designu. Vyštudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Prahe v ateliéri Prostorová tvorba. Vo svojej tvorbe sa zaoberá predovšetkým vzťahom medzi geometriou a ľudskou spoločnosťou. So svojim dlhodobým projektom „Vetřelci a volavky“ dokumentuje a popularizuje výtvarné umenie vo verejnom priestore v reálnom socializme a v reálnom kapitalizme. V roku 2014 spolukurátoroval s Ninou Šoškovou festival „Medzicentrum“ v Topolčanoch zameraný na umenie vo verejnom priestore. V roku 2015 inštaloval ilegálne v Prahe v parku Parukářka „Pomník obětem policejního násilí“ na podporu sociálneho centra Klinika. V roku 2015 tiež zrealizoval niekoľko sociálnych sôch napríklad „Minimální mobilní dům“ pre jedného človeka bez prístrešia. Ako člen umeleckej skupiny Nová Večnosť vystavoval na výstave „Nebe vysoko nad námi je naše!“ v galérii Artwall v Prahe, ktorá sa venovala squatterskému hnutiu a v roku 2016 so skupinou vystavoval na výstave „Strach z neznámeho“ v Kunshalle v Bratislave. V súčasnosti učí ako vedúci Ateliéru sochy na Škole současného umění – Scholastika. http://www.pavelkarous.cz

WHAT THE HELL***IS? / ČO DO PEKLA***JE?

Formát prednášok, prezentácií, projekcií a diskusií, ktoré sa zaoberajú ʺnezodpovedanými otázkamiʺ jednak z oblasti súčasného vizuálneho umenia, hudby, filmu, ale taktiež ʺhorúcimi témamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia. Prvoradou ambíciou formátu WHAT THE HELL***IS? je živou formou zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia.
https://www.facebook.com/wthellis
http://tabacka.sk/
http://whatthehellis-blog.tumblr.com

Kontakt:
Tomáš Makara – dramaturg
mail: tms@alt30festival.com
tel: 0940 704 009


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie proti fašizmu v košickej Tabačke

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems