SOSNA chce vrátiť deti do prírody. Zozbierala preto 50 hier z minulosti

| Téma čísla | 27. 3. 2017

V Česku, Maďarsku, Rakúsku aj Anglicku existujú lesné škôlky, kde deti celý deň trávia v prírode. Váľajú sudy, hádžu žabky, vyrábajú brezové metly. A to za každého počasia! Zvykajú si tak na teplotné zmeny a budujú imunitu. No nielen to. Hry v prírode rozvíjajú motoriku, orientáciu a vychovávajú vyrovnanejších i silnejších jedincov. Aj preto občianske združenie SOSNA pripravilo knihu s aktivitami, ktoré sa deti kedysi hrali v prírode. Stiahnuť si ju môžete zadarmo.

Program Ide sa do lesa úzko súvisí s prírodnými záhradami. Aj tu je kľúčový pohyb v prírodnom prostredí. „Keď sme vyrastali, bolo bežné, že sme väčšinu času trávili na dvore a v lese. Stavali sme bunkre, kotúľali sa zo svahov, vyrábali gumipušky, sledovali živočíchy. A toto sa, žiaľ, vytratilo z detského života. Deti sa čoraz viac vzďaľujú od skutočnej prírody, poznajú ju nanajvýš z televízie a počítača,“ vysvetľuje Štefan Szabó zo SOSNY. A to má podľa neho negatívny vplyv na ich psychiku: „Pokiaľ deti v rannom veku nie sú v priamom kontakte s prírodou, môžu byť hyperaktívne a psychicky labilné. Veď je prastará pravda, že príroda upokojuje. Dôležitý je aj samotný pohyb v prírodnom členitom prostredí. Keď odmala preliezajú stromy, preskakujú potoky, chodia po kameňoch – budujú si orientáciu a koordináciu, čo sa im v budúcnosti zíde. Ak vyrastajú v umelom prostredí bez „prekážok“, nezískajú zručnosť ich prekonávať a v ďalšom živote si môžu ublížiť. Práve preto vzniká vo svete hnutie, ktoré volá po návrate detí do prírody, a po tom, aby sa časť vyučovania vykonávala priamo v nej.“

„Ak to pôjde ďalej týmto smerom, deti budú vyrastať ako Michael Jackson. V sterilnom prostredí a s rúškom na ústach.“

50 hier
Príkladom vzdelávania v prírode sú Česko, Maďarsko či Anglicko. Tieto krajiny budujú lesné škôlky a školy. „Lesná škôlka je priestor, ktorý nedisponuje žiadnou budovou. Deti sú celý deň v lese, v prírode, či prší, sneží, či je blato. Získavajú imunitu, lebo si zvykajú na zmeny počasia. My sme sa boli pozrieť v takej lesnej škole vo Veľkej Británii. Škôlkari aj žiaci v nej vykonávali rôzne aktivity – učili sa vyrábať brezové metly, vypaľovali drevené uhlie, kotúľali dole kopcom sudy, hádzali žabky do vody. Zistili sme, že je to súčasť programu organizácie National Trust. Tá zosumarizovala 50 hier, ktoré sa kedysi hrali v Anglicku malé deti a opäť sa ich pokúša uviesť do života. Tak sme sa rozhodli zaviesť niečo také aj u nás. Dali sme dohromady súbor 50 hier, ktoré sa kedysi hrávali na Slovensku, ale aj v iných končinách sveta,“ opisuje zámer projektu Štefan Szabó. Hry sú rozčlenené do piatich kategórií a každá aktivita je podrobne popísaná a ilustrovaná. Súčasťou je aj Zápisník objaviteľa. Funguje ako akýsi denník, do ktorého si malý dobrodruh môže zapisovať zážitky z hier. Obe príručky sú dostupné zadarmo na stránke www.sosna.sk.

Štefan Szabó o tom, prečo je v Maďarsku a Česku vzdelávanie v prírode viac preferované ako na Slovensku:
Je to len môj dojem, ale asi preto, že Slovensko je omnoho rurálnejšou krajinou, to znamená, že kultúra u nás bola silne vidiecka a príroda bola v prvom rade vnímaná z praktického hľadiska. Pre ľudí na vidieku bola zdrojom dreva, ovocia, zeleniny, zvierat. Tak sa na ňu aj pozerali. Naopak, Maďarsko aj Česko mali väčší podiel mestského obyvateľstva. A práve mešťania do prírody chodili, aby v nej relaxovali a aby ju obdivovali – je to pozostatok nemeckého romantizmu. Aj preto prvé turistické združenia na našom území založili práve Nemci, Maďari a Česi. Čiže ten rozdiel je daný odlišným kultúrnym pozadím.

Súbor hier Ide sa do lesa jej určený deťom od 6 rokov. Horná veková hranica by mala byť približne 12 rokov, lebo keď sa už začne puberta, jedinec prestáva byť skutočným dieťaťom a stráca hravosť.

SOSNA organizuje aj semináre, na ktorých si pedagógovia môžu vyskúšať hry Ide sa do lesa. Pre žiakov sú určené aj zážitkové aktivity priamo v Ekocentre SOSNA, v Družstevnej pri Hornáde.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Daniel Szabó
Ukážky z publikácie Ide sa do lesa.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SOSNA chce vrátiť deti do prírody. Zozbierala preto 50 hier z minulosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems