S Úsmevom na Nový Zéland

| Pozvánky | 27. 3. 2017

Kia ora! Takto sa zdravia pôvodní obyvatelia niekoľkých ostrovov v južnom Pacifiku. Bok po boku žijú spolu s potomkami Európanov v kúsku raja zvanom Nový Zéland. Napriek izolácii od sveta si cestičku do krajiny nachádza čoraz viac turistov. Pravidelným návštevníkom je aj Jiří Jobánek, sprievodca cestovnej agentúry a hosť Cestovateľského kina.

Maorský názov krajiny znie Aotearoa. Kedysi ním pomenovávali severný ostrov, dnes je medzinárodne uznávaný ako alternatíva k anglickému New Zealand. V preklade vraj znamená „krajina veľkého bieleho oblaku“, no historiek o význame a vzniku slova je viacero. Jedna z nich vraví, že ostrov takto nazval maorský objaviteľ Kupe. Inšpiráciou mu pritom nebolo meno manželky, ale názov jeho kanoe.

Rozmanitosť je na každom kroku

„Nový Zéland je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej nájdete prakticky všetko, čo hľadáte,“ vraví Jiří. Keď sa postavíte na breh krištáľovo čistého jazera, za sebou budete mať rozkvitnutú lúku a pred sebou poprášené hory. Gejzíry a ľadovce, búrlivé rieky, vulkány, vodopády a skalné útvary robia z ostrovov raj dobrodruhov. Je to jedno z mála miest na svete, kde nežijú žiadne hady. Zato tu môžete zazrieť vtáčika kiwi, tučniaky, tuarany či delfíny a veľryby.

Zábery z miestnej scenérie zaručene poznajú aj tí, ktorí tam ešte neboli, ale sú filmovými fanúšikmi Pána prsteňov a Hobita. „Nakrúcanie prebiehalo prakticky po celom Novom Zélande,“ hovorí Jiří. Hobitia dedina sa v skutočnosti nazýva Matamata a turistov víta tabuľou s nápisom Welcome to Hobbiton. „Čo by človek nemal vynechať, je národný park Tongarriro, kde sa nachádza známa Hora osudu, alebo podľa pôvodného názvu sopka Ngauruhoe,“ radí sprievodca. V zálohe má ešte mnoho príhod a tipov na zaujímavé miesta po celých ostrovoch. Vypočujte si ich osobne v Kine Úsmev v utorok 11. apríla o 20:00. Vstupenku kúpite za 4 eurá v predpredaji kina každý deň od 17:00 do 20:00.

Patrícia Papcunová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: S Úsmevom na Nový Zéland

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems