Podprocký dokončuje pokračovanie úspešného komiksu Divočina

| Rozhovory | 13. 3. 2017

Mikuláš Podprocký vyzbieral v roku 2013 cez crowdfundingovú kampaň viac ako 107 tisíc českých korún, aby vydal svoj prvý komiksový román. Volal sa Divočina a dosiahol mimoriadny úspech. Sci-fi príbeh odohravájúci sa medzi ľuďmi v oblakoch a utláčanými zvieratami na zemi opantal nielen komiksových vyznávačov, ale aj česko-slovenskú odbornú obec. Z neznámeho výtvarníka sa tak stal uznávaný komiksový autor, ktorého si pod krídla vzalo jedno z najväčších českých vydavateľstviev Argo. A teraz to podstatné. Mikuláš dokončuje rozsiahle pokračovanie Divočiny!

Prvý román Divočina sa skončil nejasne, a to vyvolalo polemiky, či vznikne pokračovanie a či to dokonca nie je len úvod k niečomu väčšiemu. Bude dvojka niečo väčšie?
Myslím si, že dvojka je už o niečo väčší počin. Má o 100 strán viac ako jednička. Čiže len čisto z matematického pohľadu je to viac. A teda prezradím, že ani dvojka neprinesie úplné ukončenie série. Mám v šuflíku ďalšie nápady. Takže áno, jednička bola len taký rozstrel. Pokus, či o to vôbec bude záujem.

Komiksové Ukážky z Divočiny 2.

Komiksové Ukážky z Divočiny 2.

Bude dvojka tiež čierno-biela?
Bude plnofarebná. Ale bude asi aj v lacnejšej čierno-bielej verzii. Predsa len, plnofarebných 300 strán nie je lacný špás.

Prezradíš niečo z obsahu?
Asi zatiaľ nie.

Ako sa zrodil námet a príbeh na Divočinu? Čo ťa vtedy inšpirovalo?
No to je dosť zložitá otázka. Nevznikal naraz. Určite to nebolo tak, že som išiel po ulici a zrazu mi napadlo urobiť komiks. Divočina a zvieratá ma zaujímali odmala a keďže som výtvarník, chcel som s nimi pracovať aj v rámci svojej tvorby. Hľadal som rôzne spôsoby, v soche, maľbe, vo videu. Ale nič mi akosi nedávalo dostatočný zmysel a k tomu je ešte táto tematika dosť zaťažená akousi „postekologickou“ prizmou, špeciálne v akademickom prostredí. A keďže som vždy dosť koketoval s komiksom, rozhodol som sa v rámci tohto média vytvoriť pre seba platformu – svet, v ktorom by som mohol realizovať svoje nápady. Čudné možno je aj to, že komiks nevznikal ako námet na príbeh. Vznikali postavy, situácie, podivné súvislosti. A to všetko som až nakoniec zastrešil naratívnou linkou. Netvrdím, že sa mi to podarilo. Ale takto pracujem.

Dej Divočiny sa odohráva v budúcnosti, kde ľudia žijú vysoko v oblakoch a vysávajú život z celej planéty, na ktorej žijú zvieratá. Ako vnímaš vzťah – človek verzus príroda a zvieratá?
Ak na to mám odpovedať úplne vážne, vzťah človek a zvieratá je úplne irelevantná otázka v porovnaní s otázkou vzťahu človeka k planéte. Ak by ten druhý vzťah nebol na úrovni: proti svojej vôli prostitútka, verzus stopäťdesiatkilový pasák s mastným podbradníkom, tak by vzťah ľudí a zvierat vlastne možno ani nemusel existovať. Každý by si žil to svoje. To by sme ale my sami nesmeli byť tými zvieratami.

Komiksové Ukážky z Divočiny 2.

Komiksové Ukážky z Divočiny 2.

Divočina bol prvý komiksový projekt, ktorý získal peniaze pomocou crowdfundingu a zároveň ťa tento debut dostal medzi špičku. Máš nejakú radu pre iných tvorcov, ako vytvoriť úspešnú crowdfundingovú kampaň?
Je nutné si všetko poriadne rozpočítať. Vyrobiť zaujímavé odmeny. Nech majú ľudia pocit, že dostanú niečo naozaj špeciálne. Dôležitá je aj propagácia projektu. Videoupútavka hneď na prvý pohľad ukáže, nakoľko ste schopní a zabezpečuje dôveryhodnosť projektu. Tiež je dôležitá práca so sociálnymi médiami. To sa nesmie podceniť a koniec-koncov, ak sociálne médiá majú nejaký zmysel, tak je to presne tento. Prezentácia zaujímavých projektov širokému publiku.

Na čom ešte pracuješ?
Okrem Divočiny mám pripravený jeden kratší komiks z rovnakého prostredia, ale dejovo je nezávislý. Obidva komiksy by mali vyjsť tento rok. Tak snáď to klapne. Okrem toho sa črtaju aj ďalšie projekty, kde ale budem kresliť podľa cudzieho scenára. To bude isto zaujímavá skúsenosť, na ktorú sa teším.

Ďakujem za rozhovor.

Mikuláš Podprocký sa narodil v roku 1978 v Košiciach. Vyštudoval Ateliér slobodnej kreativity (3D) u profesora Juraja Bartusza na FU TUKE, neskôr stážoval u profesorky Magdalény Jetelovej na Akadémii umení v Düsseldorfe. Od roku 2005 žije a pracuje v Prahe.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Podprocký dokončuje pokračovanie úspešného komiksu Divočina

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems