O strachu, čo príde

| Pozvánky | 27. 3. 2017

Hodiny, z ktorých nie je možné vyčítať čas, farebné predpovede veštkyne Vangy alebo kriedou zaznamenané sny cudzích ľudí. Aj tieto diela hovoria O strachu, čo príde.

Východoslovenská galéria v Košiciach (VSG) pripravila výstavu O strachu, čo príde. Tá znázorňuje jednoduchú tému týkajúcu sa všetkých – prežívanie budúcnosti. Zaujímavosťou je, že diela nedávajú návštevníkom presný význam. „Ale určitým spôsobom ich môžu viesť k intuitívnemu a intímnemu uvedomeniu si rôznych podôb súčasnosti. Či už je to práca, viera, alebo istoty,“ uviedol kurátor Jakub Král na vernisáži, ktorá sa uskutočnila 14. marca v priestoroch VSG. „Výstava O strachu, čo príde je naschvál v náznakoch. Jednotlivé diela si môže divák interpretovať vlastným spôsobom, preto niektorým chýba popis – znamená to, že neexistuje ich správne dekódovanie, a teda každý výklad je správny,“ vysvetlila Dora Kenderová, riaditeľka VSG.

Pohľad na výstavu O strachu, čo príde.

Pohľad na výstavu O strachu, čo príde.

16 pohľadov na budúcnosť
Výstavu tvoria diela 16 umelcov. Medzi nimi sú najstarší slovenskí konceptualisti 60. rokov, stredná generácia českých a slovenských autorov, i najmladšia generácia, t. j. absolventi a študenti umeleckých škôl. „To, že ide o viacgeneračnú výstavu, vnímam ako jednu z jej pridaných hodnôt, keďže téma je takýmto spôsobom lepšie vystihnutá,“ povedal Matouš Lipus, jeden z vystavujúcich autorov. Diela inštaloval architekt Matěj Smrkovský. Podľa jeho slov „ je divák vyzvaný, aby si sám hľadal ich interpretáciu. Musí sa snažiť, hľadať a nebyť si istý, keďže téma strachu a budúcnosti je v nich prítomná, ale je skôr skrytá. Sú to intímne momenty strachu.“ K výstave vznikol aj papierový grafický sprievodca a je ponúkaný ako edukačný materiál. Jeho autorkou je Juliana Chomová.

Vladimír Havlík: Zdieľané sny (participatívny projekt), 2017.

Vladimír Havlík: Zdieľané sny (participatívny projekt), 2017.

Výstava O strachu, čo príde potrvá do 21. mája a jej súčasťou je i sprievodný program. V rámci neho klinická psychologička Monika Piliarová porozpráva 12. apríla O strachu a fóbiách. Konceptuálny umelec Rudolf Sikora 10. mája vysvetlí, prečo Ľudstvo buď prežije, alebo zanikne. Komentovaná prehliadka bude 20. mája počas Noci múzeí. Vstupy sú voľné.

Eva Barnišinová
Foto: Ondrej Rychnavský


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O strachu, čo príde

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems