Luxus vec

Zápisky prvomatky IV.

| Stĺpček | 13. 3. 2017

Kedysi dávno mi na sociálnej sieti zarezonovala fotka kamošky. Chválila sa novými papučami s komentárom, že matku na materskej poteší aj takáto obuv. Uchechtla som sa – asi sa s tými deckami nudí, keď sa prezentuje pantoflami – a žila som si naďalej svoj bonvivánsky párty život.

No dnes už chápem tú radosť z obyčajnej veci, ktorá sa zrazu stáva neobyčajnou a obšťastňujúcou. Mne vyčarovala radosť na niekoľko dní obyčajná stuha. Presnejšie, dva metre dlhá, saténová, žltá. Je hebká na dotyk a príjemne chladí. Nevtieravo sa mi vkradla do života a zaujala v ňom stabilné miesto, spríjemňuje mi polospánok a teší moje ruky. Robí mi dobre nielen sa jej dotýkať, ale i na ňu hľadieť, keď sa do nej opiera ranné slnko. Dni sú s ňou krajšie a je taká dokonalá, že sa stala predlohou na stĺpček do novín a teraz o nej číta „celý svet“… Stuha. Obyčajná. Z galantérie.

Totižto, naše kontaktné mláďatko spí zásadne uviazané či pricucnuté na mne. Jediné externé miesto, na ktoré ju občas ukecám, je látková závesná kolíska zvaná hacka. Tento starodávny vynález oprášili šikovné moderné matere a chýr o skvelom uspávaní v hacke sa rozľahol po širokých lokálnych končinách. Nuž, navŕtali sme do stropu dierisko a upevnili sme si ju v spálni aj my. Ale načo mi je kolíska, ak pri nej musím stáť a hodinu v nej dieťa uspávať? Priviazali sme si na ňu špagát a zaviedli ho až do postele. A tak si ležím, ťahám za motúzik, hacka dieťa uhojdá, kým ja čítam knihu. Niekoľko mesiacov som tak ťahala za sisalový špagát, pevný, no drsný a škaredý to materiál. Navyše sa z neho uvoľňovali pichľavé vlákna a padali do postele. Akosi to nebolo ono. Až sa objavila spomínaná jemná saténová kráska a z uspávajúceho hackovania sa stala oveľa väčšia radosť. Hodná zverejnenia! Veď chápete, ležím, hojdám dieťa nepatrným pohybom zápästia, spievam uspávanky, dumem si nad svojím, všetci sú spokojní, hotová selanka. Hacka so stuhou je luxus vec, ako sa u nás na pobreží hovorí. (Až na to, že naša L. v tom zázraku aj tak väčšinou nezaspí.)

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Luxus vec

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems