Liečivé bylinky kreslia do herbára

| K13 a VÝMENNÍKY | 13. 3. 2017

„Bylinky spájajú krásu a liečivú silu prírody. Pekné kvety, magické vône a schopnosť pomáhať z nich robia obľúbenú súčasť našich záhrad a balkónov.“ Takto znejú prvé slová v Dulenke – v jedinečnom, ručne kreslenom a popísanom košickom herbári s liečivými bylinkami.

„S myšlienkou vzniku Dulenky prišli dobrovoľníci starajúci sa o Komunitnú záhradu KVP. Keďže sa v zimnom období nemohli naplno venovať záhradkárčeniu a chceli robiť niečo kreatívne, zaujímavé, ale aj edukačné, dostali takýto nápad. Typickou bylinkou našej záhrady je levanduľa, a práve podľa jej ľudového pomenovania dostal herbár svoj názov,“ hovorí Zdenka Košová, kultúrna mediátorka Výmenníka Wuppertálska.

V zápale práce na herbári. Foto: Michaela Grlická

V zápale práce na herbári. Foto: Michaela Grlická

Najprv tuš, teraz farbičky a fixky
Herbár vychádza už tretí rok. Jednotlivé „stránky“ prvého a druhého ročníka Dulenky sú v podobe veľkoformátových obrazov (50 x 80 cm). Maľovali sa tušom a obsahujú aj sušené bylinky. Momentálne ich môžeme vidieť ako statickú výstavu v priestoroch Výmenníka Wuppertálska. „V treťom ročníku sme chceli zmenu, preto sa pri kreslení používajú ceruzky, farbičky a fixky. Došlo aj k obmene formátov – pracujeme s rôznymi rozmermi drevených rámov, najčastejšie klasický A4 a A3. Tie sme si kúpili, ale aj vyzbierali od dobrovoľníkov a komunitných členov. Výroba herbára sa začala v januári 2017. Mal by byť dokončený 29. marca. Zapojila sa do neho Základná škola Starozagorská 8, Základná škola Janigova 2, Občianske združenie príbuzných a priateľov Radosť, ako aj obyvatelia mestskej časti KVP, študenti či dobrovoľníci. Deti si samy v rôznych knihách o liečivých rastlinách hľadajú ,tú svoju‘ bylinku, ktorú nakreslia do Dulenky. Medzi najobľúbenejšie patrí čakanka, púpava, šalvia, levanduľa, mäta a pŕhľava. Počas výroby tohtoročného herbára však musia dodržiavať aj predpísanú techniku. To znamená, že pri každej bylinke je uvedený jej názov, motto, pôvod, výskyt, kvitnutie, zber a využitie v praxi,“ vysvetľuje Zdenka Košová.

Prvé dva ročníky mali podobu veľkoformátových obrazov. Foto: Veronika Gilková

Prvé dva ročníky mali podobu veľkoformátových obrazov. Foto: Veronika Gilková

Dekorácia a učebná pomôcka v jednom
Cieľom Dulenky je, aby si deti odniesli základné informácie o liečivých bylinkách. „Nenútenou formou si zapamätajú ich farbu, vzhľad a ostatné charakteristické znaky, keďže herbáru venujú čas, talent a lásku. Zanechávajú v ňom vlastné rukopisy a pohľady na bylinky,“ vraví Zdenka Košová. V minulosti aj ona kreslila niekoľko listov do herbára, preto vie oceniť úsilie malých umelcov. „Človek pri tom oddychuje, ale zároveň je to ťažká práca. Jedna moja priateľka mi dokonca povedala, že podobnú aktivitu by mali robiť aj väzni, lebo je to dobrá psychoterapia,“ uvádza. Výsledný obrázok z herbára môže poslúžiť aj ako dekorácia v domácnosti.

Najnovšia forma Dulenky – kresba s opisom osadená do dreveného rámu. Foto:  Zdenka Košová

Najnovšia forma Dulenky – kresba s opisom osadená do dreveného rámu. Foto: Zdenka Košová

Dodnes sa do Dulenky zapojilo viac ako 50 ľudí. Jej výroba je vedená Martinom Pizňakom a Zdenkou Košovou. Prebieha každú stredu vo Výmenníku Wuppertálska. Oficiálne uzavretie tretieho ročníka herbára a stretnutie všetkých účastníkov je naplánované počas slávnostnej vernisáže, ktorá sa uskutoční 29. marca o 10:00 v priestoroch výmenníka.

Eva Barnišinová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Liečivé bylinky kreslia do herbára

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems