Keď sa cítim unikátna

Zápisky prvomatky V.

| Stĺpček | 27. 3. 2017

Blikla mi správa. Kamarát sa pýta, či existuje synonymum na slovo rodič. (A dodáva, že som jeho chodiaci slovník. Prvomatkovské ego odpočívajúce na materskej mi razom podskočilo.) Okamžite ma otázka nabudila. Dá sa slovko rodič nahradiť? Ak nerátam pojmy mama a otec, moja interná databáza žiadnu alternatívu vygenerovať nedokáže. Nedá mi to, klikám na online slovníky jazykovedného ústavu. Ha! Predok. To je jediné „synonymum“ na rodiča. Úvodzovkami avizujem, že s výsledkom nie som stopercentne stotožnená. Veď si len predstavte vetu: Ideme na nedeľný obed s predkami. Možno vtipné, ale neštimuje. Nové zistenie rozoberáme s kamošom a oboch nás nadchýna jedinečnosť rodičovstva. Zároveň vo mne rastie pocit veľavýznamnosti. Veď aj ja som rodič, ten unikátny tvor! Rodič – jediná forma pre jediný obsah. Famózne. Unášam sa vlastnou dôležitosťou.

Podobný stav som už zažila. V pôrodnici. Zopár hodín po narodení milovanej L. som precitla tým najhlbším a najúprimnejším obdivom k matkám. Najprv k mojej vlastnej, a potom ku všetkým mamám na celom svete za celú históriu ľudstva. Chápete, tú šialenú neprenosnú skúsenosť som prežila na vlastnej koži.

Vlastne doteraz keď pozorujem našu L., ma prepadáva úžas. Ako mohla táto zosobnená dokonalosť vzniknúť „len“ spojením dvoch mikrobuniek? Nový človek. Samostatné stvorenie. Nádherná bytosť. NAŠA! A to vďaka mne a manželovi! Čarokrásne. Až ma chytá bohorovná nálada. Som nadšená.

Avšak takmer na vrchole obrovského obdivu k ženám, k rodičom, dokonca neskromne ku sebe samej (!!!), si spomeniem na Džibránovho Proroka: „Vaše deti nie sú vašimi deťmi. Sú synmi a dcérami Života, túžiaceho po sebe samom. Prichádzajú z vás, ale nie od vás, a hoci sú s vami, nepatria vám. Môžete im dať svoju lásku, ale nie svoje myšlienky, lebo ony majú svoje myšlienky. Môžete dať príbytok ich telám, ale nie ich dušiam, lebo ich duše prebývajú v dome zajtrajška, ktorý vy nemôžete navštíviť ani v svojich snoch. Môžete sa usilovať byť ako ony, ale nechcite ich urobiť podobnými sebe, lebo život sa nevracia, ani nezostáva pri dnešku.“

Lucia Radzová
Foto: www.kuraharabura.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď sa cítim unikátna

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems