Írska kliatba – malý problém veľkých chlapov

| Pozvánky | 27. 3. 2017

Stretne sa úspešný právnik, inteligentný policajt, mladý študent, budúci mladomanžel a kňaz… a nie je to začiatok vtipu. Ide o vynikajúcu komédiu oceňovaného newyorského dramatika, pedagóga a herca Martina Casellu. Brilantným spôsobom dokázal spojiť tabuizovanú tému mužskej „veľkosti“ a humor.

kliatba 2

Írska kliatba je veľká komédia o malých problémoch. Čo robí chlapa chlapom a čo mu v tom zo psychologického hľadiska bráni? Príbeh prináša podobenstvo o „vyvolenom“ írskom národe. Jeho mužskí príslušníci trpia tzv. írskou kliatbou – nedostatočnou veľkosťou mužskej pýchy. Dej sa odohráva v najvzrušujúcejšom meste sveta, v New Yorku. Zárukou kvalitného divadelného zážitku je pätica vynikajúcich slovenských hercov. Braňo Deák – Rick Baldwin (perspektívny študent a aktívny športovec), Ján Jackuliak – Joseph Flaherty (vynikajúci právnik a otec dvoch dcér), Marek Majeský – Stephen Fitzgerald (atraktívny a vtipný policajt), Martin Mňahončák – Kevin Shaunessyh (pastor) a Juraj Loj – Keiran Riley (budúci ženáč). Všetky postavy trpia komplexom malého prirodzenia a tento problém riešia na týždenných skupinových stretnutiach.

kliatba 3

Zábavné tabu
Komédia poukazuje na to, že každý z nás má svoje fyzické nedostatky a nerád o nich rozpráva. Hrdinovia aj napriek tomu hovoria o svojom intímnom probléme otvorene a s úprimnosťou. Chcú sa s ním vyrovnať, naučiť sa s ním žiť, mať zdravé partnerské a sexuálne vzťahy. Stvárnená téma (ne)mužnosti predstavuje na jednej strane tabu, na druhej strane vyvoláva pochopenie a úsmev. Poukazuje však aj na psychologickú stránku problému, ako sú pocit bezradnosti, menejcennosti a strachu. Tento šteklivý príbeh formou skupinovej terapie spája ľudí s podobnými ťažkosťami a konfrontuje ich s rôznymi uhlami pohľadu na daný problém.

kliatba 5

Predstavenie Írska kliatba uvedie bratislavské divadlo Aréna v stredu 19. apríla o 19:00 v Hale umenia. Cena vstupenky je 16 € v predpredaji (k13.sk), v deň podujatia 18 €. Inscenácia obsahuje výrazy, ktoré nie sú vhodné pre divákov do 18 rokov.

Viac info. nájdete na www.k13.sk.

Eva Barnišinová
Foto: Divadlo Aréna


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Írska kliatba – malý problém veľkých chlapov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems