Ide sa do lesa

| Editoriál | 27. 3. 2017

Každý rok začiatkom marca zasadím zopár zrniečok bazalky, tymiánu, oregana, šalvie, rozmarínu, mäty aj balkónových paradajok. Ako zodpovedná matka vyberám zeminu vhodnú na vytvorenie života. Vnáram do nej ruky, sypem do umelohmotných pohárov a jej kúsky sa mi zabárajú za nechty. Potom príde to najlepšie. Prstom vytvorím plytkú jamku. Lono zeleného života, ktorý sa zrodí na parapete môjho okna.

Každý rok začiatkom marca na chvíľu zauvažujem, či všetky bylinky spotrebujem. Či vôbec vyklíčia a či ich nenapadnú malé lietajúce potvory ako vlani. Tak nech! Zasa pôjdem do lesa po jarnú žihľavu, vylúhujem ju a mladé stonky budem pravidelne zalievať. Hoci možno práve toto „eko“ zmýšľanie doprialo muškám nový domov a už sa nemuseli jašiť nad žihľavou v lese…

So zvedavosťou pozorujem, ako sa malé listy otáčajú za slnkom. Trvá to zväčša ani nie dve hodiny, kým sa hlávky vystavia na okno, hoci ja ich otáčam späť. Stále ich rosím, no mohla by som aj zalievať, už sa semienka nevyplavia. Je to taká moja hra s množstvom benefitov. Vyšantím sa v zemine, zahrám sa na mamu, na prieskumníka, dobrodruha – chodievam do lesa, s rukavicami odháňam burinu a vyberám najkrajšie listy s pŕhlivými chĺpkami. Za odmenu pridám bylinku do polievky aj na bryndzovú nátierku.

Každý rok začiatkom marca si uvedomujem, ako sa potrebujem hrať. V lese, so zeminou, s kvetmi a bylinkami. Väčšinu dňa zavretá medzi štyrmi stenami a túžiaca po radovánkach v záhrade, hoci mám tridsaťjeden. Aj preto stále začiatkom marca zasadím zopár zrniečok bazalky, tymiánu, oregana, šalvie, rozmarínu, mäty aj balkónových paradajok…

PS: Je tu jar, milí čitatelia, a hrať sa nemusíte na okennej parapete, ale pokojne aj v lese. A vezmite tam najmä deti, lebo ak nie sú v priamom kontakte s prírodou, môžu byť hyperaktívne a psychicky labilné. Aj to sa dočítate v našej téme čísla.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ide sa do lesa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems