(Filmový) príbeh, ktorý trvá dodnes…

| Film | 27. 3. 2017

Únos nie je presnou kópiou skutočnosti, ale akýmsi mementom toho, čo sa dialo. A čo sa – ak spoločnosť bude hluchá, slepá a bez iniciatívy – môže odohrať aj v budúcnosti.

Politický triler Mariany Čengel Solčanskej pripomína 90. roky poznačené spojením štátnej moci s podsvetím. Príbeh sa začína silvestrovskou oslavou v prezidentskom sídle. Na nej nesmú chýbať najdôležitejšie „figúrky“ vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Prezident, Predseda a Chalanisko. O niekoľko hodín neskôr nájde novinárka Marta na záhrade bratovu odrezanú hlavu. Od tohto momentu smeruje dej k najpodstatnejším udalostiam: Vymenovanie Chalaniska za šéfa SIS, únos Prezidentovho syna, lúpež banky či vybavovanie účtov s mafiou. Medzi týmto všetkým sa pohybuje nič netušiaca Marta a trošku „viac tušiaci“ divák.

Dej je pochmúrny, zatienený zlom, nespravodlivosťou, krivdou a korupciou. Pocit temnoty umocňuje aj často chladné či upršané počasie a hudba Vladimíra Martinku. Ak si pri sledovaní uvedomíte, že udalosti na plátne sú zrkadlom reálnych činov, príbeh sa pre vás stane ešte drsnejším a smutnejším.

Pokiaľ sa aspoň trochu zaujímate o minulosť Slovenska, od prvej scény viete, koho postavy stvárňujú. A to aj napriek tomu, že vo filme neodznejú skutočné mená. Maroš Kramár vynikol ako Predseda, ktorý nikdy neprehráva a vždy docieli svoje. Milan Ondrík sa ukázal ako zákerný, prefíkaný a ľstivý Chalanisko. Ján Greššo presvedčil ako solídny, defenzívny Prezident a Dano Heriban exceloval ako krutý a nebezpečný mafián Efendi. Keby dej filmu pokračoval ďalej, tak Predseda by zrejme odišiel s Pánom Bohom a užíval si dôchodok, Chalanisko by s úsmevom cestoval po svete. A Efendi? Už nikdy by nikomu nič nepovedal.

Záver filmu opisuje smrť Róberta Remiáša. Túto scénu očakávate, viete, že príde, ale ona vás aj tak prekvapí. A potom nasleduje ticho. Zimomriavky. Rozhorčenie. Nespravodlivosť. Aj túžba zmeny? Kiežby. Už veľmi dlho som nezažila, aby ľudia odchádzali z kina potichu, v akejsi pietnej nálade. A mnohí zaiste súhlasili so slovami Róbertovej matky: „Neverím v slovenskú spravodlivosť!“

Únos nie je vymyslený. Je reálny. Možno viac, ako by sme si priali. Verím, že film vás prinúti premýšľať, skúmať, analyzovať a nebyť tou povestnou tichou, pokojnou a pokornou ovcou v stáde.

Eva Barnišinová
Foto: unos.sk


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: (Filmový) príbeh, ktorý trvá dodnes…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems