Žúrky á la mama

Zápisky prvomatky II.

| Stĺpček | 13. 2. 2017

Pri narodení našej L. sme dostali pohľadnicu, kde zlaté litery prorokovali: „…váš život bude trochu naruby, minulosťou sú vaše záľuby…“ Trochu strašidelné, avšak pravdivé. No, hoci boli prvé týždne, ba aj mesiace miestami totálne šialené, o záľuby prísť nemienim. Tou najväčšou je mi žúrovanie. Asi nevhodný koníček na novomatku, ale čo si budem klamať. Usporiadať párty, to nie je len taká bohapustá zábavka. Chce to vymyslieť a nachystať pohostenie, prípadne aj tematické dekorácie a hlavnou pointou sú stretnutia s dušami spriaznenými. A to ja zbožňujem.

Keďže dojčiaca matka sa neveľmi snúbi s bujarými oslavami, vymyslela som si náhradný formát – mamapárty. Pozvala som päť kamošiek prvomamiek s ich ratolesťami od troch do pätnástich mesiacov. Mala som riadne bobky, či to ako hostiteľka zvládnem popri L., ktorá si nonstop pýta moju pozornosť a ja jej neviem, ani nechcem odolať. Ale počas jej spánkov v šatke sa nám spoločne podarilo aj popratať, aj chlebíčky nachystať, aj mufiny zdobené lentilkou zvané „sladké didy“ napiecť. Dokonca som si vlasy umyla, hoci to mamičkovský dress code vyslovene zakázal.

Matky sa postupne doteperili aj s deťúchmi a veľadôležitými vecami napchanými do megatašiek. Nepremokavé podložky sa miešali s keksami, plienky s čipsami, vlhčené utierky s čokoládami – napriek tomu všetkým chutilo. Bolo to super. Jasné, že žiadna dekadentná zábava ako za starých čias sa nekonala. (Ak nerátame tému bezplienkovania o odchyte a konzistencii kakačiek.) Naplnilo sa však to najdôležitejšie – zdieľanie zážitkov a vykročenie z rutiny. Testovacia bejbyžúrka trvala prekvapivo vyše šesť hodín, pričom ani jedno dieťa NEplakalo a účastníčky boli kvalitne vykecané. Ako je možné, že sa nám niečo také vydarilo? Vďaka noseniu. Naše deti sú naučené na prirodzenú a permanentnú blízkosť mamy. V šatkách a nosičoch sa cítia bezpečne a útulne aj v cudzom prostredí. Bábätka si pospali a dojčili sa, kedy potrebovali, ukolísané pohybmi a hlasmi svojich mám, ktoré si mohli vyhodiť z kopýtka. Nečudo, že sa mamapárty stala našou každomesačnou tradíciou.

Lucia Radzová
Foto: Katharina Kosturska


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Žúrky á la mama

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems