Z Košíc na Filipíny

| Téma čísla | 27. 2. 2017

Leteckou linkou Turkish Airlines sa s jedným prestupom dostanete z Košíc až na Filipíny. Hlavná sezóna na týchto krásnych ostrovoch trvá práve teraz (od januára do apríla) a hoci letenky nie sú najlacnejšie (cca 800 eur), za ubytovanie, stravu, dopravu aj služby zaplatíte oveľa menej ako na Slovensku. Pritom kupujete nevšednú exotiku. Tri týždne si ju užívala aj Košičanka Nikola Nedviďová s priateľom Robom Čarňanským. Ich najväčším zážitkom bolo potápanie sa s 12 metrov dlhými žralokmi.

Potápanie sa so žralokmi veľrybími, Oslob na ostrove Cebu.

Potápanie sa so žralokmi veľrybími, Oslob na ostrove Cebu.

Nikola Nedviďová vyhrala spiatočné letenky podľa vlastného výberu v súťaži Rádia Košice. A keďže s priateľom sú aktívni cestovatelia a vyhľadávajú skôr dobrodružné cesty ako ležanie na pláži, rozhodli sa pre akčnejší výlet na Filipíny. „Krajina má okolo 7 tisíc ostrovov, my sme si vybrali 3 – Cebu, Bohol a Palawan. Top sezóna na nich trvá od januára do apríla (potom je väčší výskyt tajfúnov a dažďov), ale keďže sme letenky museli využiť do konca roka, vycestovali sme v novembri a strávili tam tri týždne. Počasie bolo veľmi dobré, sem-tam sa vyskytli prehánky, ktoré sme v tom teple len privítali. Počas celého pobytu sme mali okolo 30 °C, ale je tam neskutočne vlhko, čiže, aj keď sme si niečo preprali, schlo nám to tri dni,“ vysvetľuje Nikola. Hoci leteli mimo sezóny, tajfúny nezažili: „Nemusíte mať z nich strach. Niektoré sú slabé a na pevnine len prší. Počasie sa stále sleduje, čiže, ak sa blíži supertajfún, ľudí evakuujú.“ Hoci je na ostrovoch horúco, do tašky si pribaľte dlhý rukáv. Interiéry sú totiž silne klimatizované. „Kým vonku je 30, vo vnútri iba 15 stupňov, a preto mi bolo všade zima. Tunajší sú asi zvyknutí, rovnako výrazne chladia všetky nápoje. Už po prvom dni sme vedeli, že si musíme pýtať všetko bez ľadu, lebo nás z toho začalo bolieť hrdlo,“ spomína Nika. A aké je tradičné filipínske jedlo? „Chicken Adobo. Je to kuracie stehno vo fantastickej omáčke so sójou a cibuľkou, a k tomu sa podáva ryža. Ryža sa je stále a ku všetkému, ešte aj na raňajky, olovrant a večeru. Zemiaky síce na trhu nájdeš, ale sú drahé a maličké. Na Filipínach sa veľa griluje – ryby, mäso, vnútornosti, pečienky. A všetko je veľmi lacné. Záleží síce od toho, či sa stravuješ v meste, alebo na vidieku, v reštaurácii či vo vývarovni. Práve tá je najlacnejšia (obed stojí 1 euro alebo aj iba niekoľko centov). Funguje ako pouličná reštaurácia s rozloženými hrncami a grilmi. Vo vývarovniach sa stravuje množstvo domácich, a najmä večer. Preto sme sa ani nebáli jesť „pouličné“ jedlo. Ak sa nestane nič toľkým Filipíncom, tak sa nemôže stať ani nám,“ hovorí Nika. No aj napriek tomu pila len kúpenú vodu z plastovej fľaše a pred odchodom sa nechala zaočkovať.

Reštaurácia v El Nido, ostrov Palawan, kde grilujú ryby alebo morské plody priamo pred zákazníkmi.

Reštaurácia v El Nido, ostrov Palawan, kde grilujú ryby alebo morské plody priamo pred zákazníkmi.

Filipínci sú chudobní, no veľmi pohostinní
Hygiena na Filipínach je podľa Nikoly veľmi slabá, a to najmä v mestách. Sú dosť špinavé, kvôli smogu sa v nich zle dýcha, deti pobehujú po ulici nahé, na zemi sú odpadky, šupky od ovocia. Krížom-krážom visia káble. Aj preto sa pred cestou dala zaočkovať proti žltačke a brušnému týfusu. No najväčším strašiakom boli komáre, pretože v niektorých oblastiach prenášajú maláriu: „Očkovanie neexistuje, ale môžete brať antimalariká. No tie vraj dosť škodia pečeni. Čiže sme to riskli a nakúpili radšej silnejšie repelenty s čo najväčším percentom DEET. Dajú sa objednať cez internet alebo kúpiť vo vojenských obchodoch, pretože tie klasické z drogérie nezaberajú. My sme nakoniec z 10 repelentov priniesli 8 späť a s komármi sme zlé skúsenosti nemali.“ Napriek neporiadku a chudobe sa Nika ani raz necítila v ohrození a krajinu považuje za veľmi milé a bezpečné miesto: „Filipínci sú veľmi drobní, majú 160 cm a sú milí, skromní, priateľskí, pohostinní. Možno to vyplýva z náboženstva. Sú veľkí kresťania. Vždy sa prežehnávajú, na motorkách a autách majú vypísané jednotlivé žalmy, všade visia ružence a sošky Márie Guadalupskej. V krajine sú zastúpené aj iné náboženstvá, na juhu žije viac Moslimov, a napríklad na ostrove Mindanao aktívne funguje teroristická skupina, čiže tam turisti až tak nechodia.“

Cebu City – The Heritage of Cebu Monument zobrazuje výjavy z histórie mesta Cebu.

Cebu City – The Heritage of Cebu Monument zobrazuje výjavy z histórie mesta Cebu.

Čokoládové kopce a najzelenejší ostrov
Za tri týždne navštívili Nika s Robom množstvo miest a zaujímavostí. Povedzme si o najkrajších z nich: „Pravdaže pláže. Všetky sú pekné, tie domáce trošku špinavšie, ale ide len o odpadky. Pláže pre turistov sú čisté. Úplne najkrajšia je Nacpan beach na Ostrove Palawan. Je dlhá, široká a celá lemovaná palmami. Samotný ostrov bol dvakrát vyhlásený za najkrajší a najzelenejší na svete. Ďalším výnimočným miestom je ostrov Bohol. Nájdete na ňom Chocolate Hills – súbor 1200 oblých kopcov, ktorým v čase sucha vyschne tráva a sfarbí sa dohneda. Potom vyzerajú ako čokoládové vrchy. Na Bohole žije najmenší vyšší primát na svete – tarsier filipínsky. Je to len niekoľko centimetrová opička s obrovskými očami. Kvôli rozmerom je dosť ohrozená, a tak sa o ňu musia starať. Super oblasť je aj Oslob na ostrove Cebu. Tam sme sa potápali so žralokmi. Majú síce skoro 12 metrov, ale živia sa planktónom, tak sú neškodné. Kým k nim skočíte, dostanete lekciu, ako sa správať. Nemáte byť nakrémovaní a priblížiť sa môžete len na 4 metre, inak zaplatíte vysokú pokutu alebo vás uväznia. A keď vám náhodou vojde do cesty samotný žralok, stačí ostať v pokoji. Bol to jeden z najlepších zážitkov. Celý filipínsky podmorský svet je nádherný a voda je čistá. A spomeniem ešte atrakciu ZipLine na Bohole a Palawane. Za 7 eur sa spustíte po lane z kopca na iný kopec či dokonca na ostrov, a idete vo veľkej výške. To je skutočný adrenalín.“
Filipíny ponúkajú nespočetne veľa možností na aktívnu aj pokojnú dovolenku. Záleží od toho, či si vyberiete rušnejšie ostrovy s nočným životom, alebo pokojnejšie, „neobjavené“ miesta. A ako vravela Nika na záver: „Máme šťastie, že sa letecká linka otvorila. S jedným prestupom sa dostaneme z Košíc až do 9500 km vzdialenej Manily.“
Viac informácií o výlete mladej cestovateľskej dvojice nájdete na ich blogu wanderful-wanders.wixsite.com.

Ostrov Martinoc – dostanete sa na neho aj výletom na lodi z El Nida.

Ostrov Martinoc – dostanete sa na neho aj výletom na lodi z El Nida.

Doprava
Vo filipínskych mestách nemajú chodníky a doprava je chaotická – na ceste sa navzájom míňajú ľudia, kone, bicykle, motorky, autobusy, kamióny. Aj preto je dobré si na presun, hoci aj na krátku vzdialenosť, nechať viac času. Vo vnútrozemí fungujú autobusy, taxíky, mopedy a tricykle – je to veľmi lacná forma dopravy (cca 50 centov na osobu a viac). Tricykle stoja všade, čiže nie je problém ich „odchytiť“. Medzi ostrovmi premávajú lode a lietadlá, ktoré sú na slovenské pomery veľmi lacné (20 eur za letenku medzi dvomi ostrovmi).

Ubytovanie
Nika s Robom si ubytovanie rezervovali ešte pred odchodom cez internet, ale nie je problém nájsť ho priamo na mieste. Na Filipínach je množstvo ubytovní, chatiek, voľných izieb, hotelov. Problém môže byť len počas sezóny v najviac vyhľadávaných lokalitách, napríklad na ostrove Boracay. Čo sa týka cien, v hoteli platili približne 15 eur na noc na osobu, v ubytovniach 11 eur, ale dá sa nájsť ubytovanie aj za 4 eurá. Niektorí dobrodružní turisti prespávajú na plážach.

Zaujímavosť
Filipíny sú krajinou manga, ale to rastie len počas hlavnej sezóny. Mimo nej ho kúpite veľmi ťažko a keď áno, tak je drahé. Drahšie sú aj menej dostupné jablká, no banánov či ananásu je počas celého roka hojne a za dobrý peniaz. Ak sa na Filipíny dostanete, určite ochutnajte aj tamojšie sušené ovocie. Má úplne odlišnú chuť ako slovenské.

Ak chcete cestovať na viac filipínskych ostrovov, zbaľte sa radšej do väčšieho ruksaku. Pri častom prestupovaní a cestovaní autobusom či tricyklom sa s ním manipuluje jednoduchšie ako s kufrom.

Gabriela Krestián Kuchárová

Foto: Nikola Nedviďová a Robo Čarňanský

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Z Košíc na Filipíny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems