Viktor Karľa používa transparentné drevo ako nový stavebný materiál

| Osobnosti | 27. 2. 2017

Na medzinárodnej architektonickej súťaži uspel medzi svetovou konkurenciou. Dnes sa Viktor Karľa, študent architektúry a urbanizmu na Fakulte umení TU v Košiciach, zaoberá transparentným drevom. Vynašli ho Švédi a zatiaľ sa vyrába iba v laboratóriách. Má byť ekologické, lacnejšie ako sklo a rovnako pevné ako bežné drevo.

Návrh na vyhliadkovú vežu nad Osadným.

Návrh na vyhliadkovú vežu nad Osadným.

Viktor chce poukázať na výhody používania dreva ako najekologickejšieho a najudržateľnejšieho stavebného materiálu. Rieši aj zabezpečenie jeho pevnosti, požiarnej odolnosti, nedegradovania a recyklácie: „Existuje mnoho výrobkov na drevenej báze, ktoré sú zložené z rozličných materiálov, napríklad vrstevné dyhové drevo, kompozitné, lepené a lamelové drevo či drevené I-nosníky. Ak sa vhodne použijú, majú lepšie vlastnosti ako masív. A keďže drevo je horľavé, odolnosť voči požiarom sa pri drevených konštrukciách zaisťuje ich obaľovaním do sadrokartónu. Budovy sa musia navrhovať tak, aby v prípade požiaru mohli určité konštrukcie úplne vyhorieť, ale stavba sa nezrúti. Proti degradácii dreva existujú rôzne chemické prípravky, ktoré mu síce pomáhajú, ale zároveň znemožňujú jeho recykláciu. Preto ich treba používať minimálne.“

Návrh na maják v Tathre v Austrálii – hlavná nočná vizualizácia.

Návrh na maják v Tathre v Austrálii – hlavná nočná vizualizácia.

Transparentné drevo
K najväčším Viktorovým úspechom patrí prvá cena v kategórii Inovatívnosť na medzinárodnej architektonickej súťaži MNPG Arch. Jej témou bol návrh prístavného majáka na Zafírovom pobreží v Austrálii. Na Viktorovom projekte porotcov zaujala najmä bezbariérovosť, edukačná funkcia a nevšedný tvar budovy, ako aj použitie transparentného dreva. „Jeho používanie môže zmeniť architektúru. Vzniká chemickým procesom, keď sa z drevnej suroviny odoberie lignín a následne sa doň vloží polymér. Výhodou je pevnosť, cena (nižšia ako cena skla), relatívna ekologickosť, pevnostné vlastnosti bežného dreva a recyklovateľnosť,“ vysvetľuje Viktor. Na trh by sa malo dostať približne o päť rokov.

Eva Barnišinová
Vizualizácie: Viktor Karľa


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Viktor Karľa používa transparentné drevo ako nový stavebný materiál

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems