Vedecký brloh vezme deti do vesmíru

| K13 a VÝMENNÍKY | 13. 2. 2017

Na začiatku roka sa okrem niekoľkých medveďov prebrala zo svojho brloha aj veda. Malí košickí zvedavci sa počas posledného januárového víkendu dozvedeli viac o magnetizme a elektrine.

V prvom tohtoročnom Vedeckom brlohu sa opäť zabávalo a učilo. Hravou formou si svoje vedomosti rozšírili detskí bádatelia aj ich rodinní príslušníci. Väčšina z nich sú pravidelnými návštevníkmi. Nečakali ich žiadne nudné powerpointové prezentácie či dlhé prednášky, ale zaujímavé experimenty. Práve fyzikálne a chemické pokusy sú pre deti vždy veľmi atraktívne, lebo sa zabávajú nielen pri ich predvedení, ale aj príprave. Svetom magnetov a elektriny sprevádzala lektorka Erika Rosohová. Malým vedátorom vysvetlila tvorenie jednoduchého elektrického prúdu. „Prilepením“ kancelárskej spinky k magnetu si spoločne overili jeho schopnosť pritiahnuť kovy. V inom experimente prešli pravítkom najprv po vlnenom šále a potom nad maličkými papierovými kolieskami. Tie sa na neho prilepili, lebo ich pritiahla statická elektrina vyrobená pomocou vlny. Okrem celej série pokusov si deti vlastnoručne zostrojili aj jednoduchú vedeckú hračku s názvom Lietajúci šarkan a lístok.

brloh 2

Vesmírny satelit Double Star
Program Vedeckých brlohov je tematicky pestrý, preto sa striedajú fyzikálne, biologické, historické či chemické témy. Tou ďalšou budú Košické výpravy do vesmíru, keďže doň Košičania lietajú už viac ako 40 rokov. Konkrétne ich vedecké prístroje. Vo vesmírnych satelitoch ich letelo už vyše dvadsať. Aj známy slovenský kozmonaut Ivan Bella mal jednu takúto „mašinku“ na palube a našu zemeguľu s ňou obletel až 128-krát.
Najbližší Vedecký brloh sa bude konať v poslednú februárovú sobotu o 14:00. Povedie ho Ján Baláž, vedecký pracovník košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV. So sebou prinesie aj zopár skutočných kozmických prístrojov. Najväčším lákadlom určite bude veľký model vesmírneho satelitu Double Star. Zvedavci uvidia, aké vedecké stroje konštruujú Košičania a čo sa nimi skúma vo vesmíre. Dozvedia sa, ako to vlastne „vysoko hore“ nad našou Zemou vyzerá.

Vedecké brlohy sa organizujú od roku 2013 vo Výmenníku Obrody, aby vedu chápali najmä deti. Zábavnou a interaktívnou formou získavajú poznatky, ktorým rozumejú lepšie, akoby sa ich len „nabifľovali“ v školskej lavici. Novinkou je, že po Košiciach sa Vedecký brloh rozšíril aj do Piešťan. Koná sa vždy poslednú sobotu v mesiaci. Ak chcete byť stále v obraze, navštívte aj facebookovú stránku Vedeckého brlohu.

Eva Barnišinová
Foto: Michaela Grlická


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vedecký brloh vezme deti do vesmíru

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems