Spoznajte ducha športového šermu

| K13 a VÝMENNÍKY | 27. 2. 2017

Šerm je unikátny a vznešený šport, ktorý rozvíja osobnosť človeka. Cvičí sa pri ňom rýchlosť i postreh, učí sa sústredenosť, sebadisciplína, rozhodnosť, ale i pokora voči súperovi. A hoci v dávnej minulosti patril šermiarsky kord iba do rúk šľachticov, dnes s ním narábajú najmä športovci. V Košiciach funguje šermiarska spoločnosť Willard a tréningy organizuje aj vo Výmenníku Wupertálska.

Willard vznikol v roku 2003 a venuje sa výuke športového šermu od útleho veku. Založili ho Ján Veselý (tréner, telom aj dušou šermiar) a Ruth Kabil (konateľka a manažérka organizácie). Zakladatelia spoločnosti sa snažia nadviazať na niekdajšiu bohatú tradíciu šermu fleuretom v Košiciach. Z bývalého hnutia vyšla aj najúspešnejšia slovenská šermiarka Katarína Ráczová,13-násobná majsterka Československa v šerme fleuretom.

O úspechoch spoločnosti Willard svedčia umiestnenia a ocenenia na svetových i domácich súťažiach. V kategórii mladších a starších žiakov má klub 4-násobných majstrov Slovenska a troch víťazov slovenských pohárov. Tohtoročným významným úspechom bola nominácia Mateja Zentku v kategórii kadetov na majstrovstvá Európy v Bulharsku. Žiaci sa najviac zúčastňujú súťaží v Maďarsku. Získavajú tak skúsenosti priamo od jednej z top šermiarskych krajín.

Foto: Rusina

Foto: Rusina

Pre záujemcov
Willard počas celého roka prijíma nových členov a prihlásiť sa môže ktokoľvek. Horná veková hranica neexistuje. Optimálne je však začať v rannom veku. V minulosti bol limit 10 až 12 rokov, v súčasnosti 4 až 5. Na otázku, či je to nebezpečný šport pre deti, odpovedala Ruth Kabil: „Väčšina rodičov prichádza na prvé stretnutie s určitou obavou. Ale v dnešnej modernej dobe máme kvalitný výstroj aj zbrane, a keď šermiar dodržiava pokyny trénera, je málo pravdepodobné, že sa môže zraniť. Každý kord je tupo ukončený, súčasné šermiarske obleky a masky sú špeciálne upravované. Pod ne sa obliekajú vesty a začínajú sa používať aj plastové chrániče.“ Kompletnú výbavu poskytuje samotný klub, čo je na Slovensku nezvyklé. Väčšinou si výstroj za približne 500 eur musí kúpiť každý sám. Výbava sa pritom zháňa ťažko, pretože u nás neexistuje šermiarsky obchod a nakupovať cez e-shop odborníci neodporúčajú. Laik tam totiž nerozozná kvalitu materiálov. Na tréning do Willardu si teda stačí doniesť iba športové oblečenie a obuv. Prihlásiť sa môžete na Jedlíkovej 7 v Košiciach, v pondelky až štvrtky od 16:45 do 18:45. Tiež vo Výmenníku Wupertálska v stredy o 17:00 a v Jumbo Centre v piatky. Ak sa chcete tomuto športu venovať pre radosť, odporúča sa cvičiť dvakrát do týždňa. Pri profesionálnom prístupe sa však vyžaduje každodenný tréning. Pri šerme ide o jednostrannú telesnú záťaž, a preto je vhodné ho dopĺňať ešte uvoľňovacími cvičeniami alebo strečingom.

Foto: Michal Gedeon

Foto: Michal Gedeon

Spoločnosť Willard sa zaoberá predovšetkým výukou šermu kordom, menej šabľou a fleuretom. Kord reprezentuje skôr takticko-technický šerm na rozdiel od šermu šabľou, ktorý je veľmi dynamický. Organizácia po dlhom čase vychováva prvú šablistku, talentovanú Elku Rozenbegerovú.

Martina Hadbavníková


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoznajte ducha športového šermu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems