Slovensko-poľská hra s bábkami

| Pozvánky | 27. 2. 2017

Bábkové divadlo v Košiciach má vo svojom repertoári už tretiu hru úspešnej poľskej autorky Marty Guśniowskej. Rozprávka Lišiak a Lišiačik prináša nádherné obrazy priateľstva, lásky, ale i poznania, že všetko v živote má svoj čas.

Réžiu hry najprekladanejšej súčasnej poľskej dramatičky si zobral na starosť Jacek Malinowski, riaditeľ divadla v Bialystoku. Spolu so svojimi kolegami vytvorili pre košickú adaptáciu hudbu, scénu i bábky. Asistentom réžie je košický herec Peter Creek Orgován a dramaturgom Ivan Sogel, šéf umeleckého súboru Bábkového divadla v Košiciach.

Zľava Andrej Sisák ako Lišiačik a Peter Creek Orgován ako Lišiak v najnovšej hre Bábkového divadla v Košiciach. Foto: BDK

Zľava Andrej Sisák ako Lišiačik a Peter Creek Orgován ako Lišiak v najnovšej hre Bábkového divadla v Košiciach.

Zvedavý Lišiačik a uhundraný Lišiak
Hra spracúva netradičným spôsobom večnú tému kolobehu života a smrti, v podobe vhodnej aj pre najmenšieho návštevníka. Nájdeme v nej nádherné obrazy priateľstva, lásky, ale i poznania, že všetko v živote má svoj čas. Smrť a veci s ňou súvisiace vykreslila autorka nežným a láskavým spôsobom, ktoré sa citlivého a vnímavého diváka určite dotknú. Celou hrou sa zároveň vinie aj humorná línia, ktorú predstavuje najmä malý zvedavý Lišiačik a večne uhundraný starý Lišiak.
Pri pohľade na výkony Andreja Sisáka (Lišiak) a Petra Creeka (Lišiačik) sa zdá, akoby sa s bábkami v rukách už narodili. Smrť, ktorá si príde po starého Lišiaka, je autorkou zobrazená ako dobrá a milá, čo na detského diváka pôsobí upokojujúco. S noblesou ju stvárnila Miriama Ryšavá a jej postava ostane návštevníkovi ešte dlho v pamäti. Lišiak a Lišiačik sa bezpochyby zaradí k najhranejším inscenáciám Bábkového divadla v Košiciach.

Martin Konečný
Foto: BDK


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovensko-poľská hra s bábkami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems