Škola v sieti digitálnych médií

| Predstavujeme, Školstvo a vzdelávanie | 13. 2. 2017

Médiá sú dnes zrejme najsilnejšou zbraňou v tvorení verejnej mienky a v súvislosti s tým sa často používa spojenie mediálna vojna. Dôležité sú názory spoločnosti, a tie sa kreujú podľa toto, čo sa povie v televízii, rádiu, napíše v novinách a zdieľa na internete. Aj preto je dobré rozoznať pravdivé informácie od klamlivých a na médiá sa pozerať kriticky. Mediálna výchova je tak dôležitou súčasťou vzdelávania detí. Pritom nie na každej škole sa vyučuje.

Pozitívnym príkladom je Základná škola Ľudovíta Fullu na Maurerovej 21 v Košiciach. Nielenže mediálnu výchovu má v učebných osnovách, ale dokonca sa zapojila do grantového programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange. V priebehu niekoľkých mesiacov si v rámci projektu Škola v sieti digitálnych médií pozýva hostí – odborníkov pracujúcich v mediách a kultúre. Tí majú deťom ponúknuť praktický aj kritický pohľad na médiá a zároveň ich naučiť nové vedomosti a zručnosti. Prvý takýto workshop sa konal 31. januára a lektorkami boli Jana Beerová – spolumajiteľka reklamnej agentúry LEMUR (graficky spracováva aj Zajtrajšie noviny) a naša šéfredaktorka Gabriela Krestián Kuchárová. Počas piatich vyučovacích hodín sa žiaci dozvedeli praktické informácie o tvorbe reklamného videa a o kladení otázok v interview. Tieto poznatky potom aplikovali v praktických cvičeniach. Na všetko dohliadali lektorky.

Tri médiá pod jednou strechou
Zaujímavosťou základnej školy je, že v nej funguje rádio, internetová televízia a školský časopis. Deti tak už v skorom veku získavajú zručnosti, aby sa profilovali a v budúcnosti pracovali v médiách. Šéfredaktorku dokonca prekvapila úroveň tohto „mediálneho domu“: „S ich časopisom Prestávka som sa stretla pri porotcovaní v súťaži školských časopisov a udelila som mu prvé miesto. Bola som nadšená z práce, akú dokázali urobiť žiaci základnej školy. Časopis mal vynikajúcu úroveň po obsahovej aj grafickej stránke. To som ale netušila, že rovnako zaujímavé je aj ich školské rádio Mauribox. Vysielanie má podmaz, obsahuje znelky, ankety, rôzne vtipné upútavky, moderátori sa pri mikrofónoch striedajú a pracujú veľmi usilovne a tvorivo. A sú to len ôsmaci či deviataci. Ak budú v tomto tempe pokračovať, budú mať navrch od všetkých ostatných rovesníkov.“ A zrejme im k tomu pomôže aj projekt Škola v sieti digitálnych médií.

Redakcia

Foto: Šéfredaktorka ZN v školskom rádiu Mauribox. Autor: Ali


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Škola v sieti digitálnych médií

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems