Pohľad do očí mesta

| Stĺpček | 27. 2. 2017

Vždy spozorniem, keď o Košiciach napíše rodák. Nie bedeker, sprievodcu alebo bulletin. Tabletkou voči textom tohto štýlu je obsahovo alebo aspoň formou zaujímavá beletria. Poviedka, novela či román udýchaný Košicami. Presne takýto je prozaický debut mladého Tomáša Straku. Hneď na úvod musím dodať, že Strakovo slovesné umenie nezvládne každý. Rodák z Košíc má na čitateľa vysoké interpretačné nároky.
Próza Len sa nepozri do očí je už svojím titulom „košická“. Viacvýznamový odkaz Santiaga, provokujúci okoloidúcich, môžeme aspoň marginálne považovať za leitmotív Strakovho debutu. Žánrovo sa pohybujeme niekde medzi novelou, poviedkou a krátkymi reflexnými úsekmi v sofistikovanej kompozícii a až filmársky presnej dynamike. Režisérom, bez ohľadu na klišé, je život – obyčajné, no nie úplne prostoduché bytie sídliskových Košičanov. Protagonistami nie sú spoločensky vplyvné osobnosti, parafrázujúc autora, tvorcovia premís, niekedy až nekriticky prijímaných. Próza Tomáša Straku pozýva do bytoviek obyčajných (?) a zabudnutých, možno nedocenených obyvateľov mesta, ktorí ho názorovo ovplyvnili, alebo mu boli akýmkoľvek spôsobom blízke. A tu už „pozeráme do očí“ samotnému autorovi.
Jednotlivé časti knihy uvádzajú Santiagove nápisy implikujúce jej myšlienkový rozsah a viacvýznamovosť, čím je charakteristická celá próza. Autor so svojím čitateľom veľmi otvorene (nielen) prostredníctvom dialógov literárnych postáv komunikuje – ironicky a nezriedka pejoratívne. Zároveň si necháva odstup od zobrazovanej skutočnosti a ponúka čitateľovi priestor, nech sa nad zmýšľaním, dialógmi alebo konaním protagonistov rozčúli a/alebo hľadá ich význam.
Strakov debut si nedáva servítku pred ústa. Autor nemiluje architektúru Košíc, ale vzdáva hold jeho sídliskovým obyvateľom a ľuďom, o ktorých sa veľmi nerozpráva. Ponúka (a)typické príbehy Košičanov, ktorí hľadajú, nachádzajú a strácajú, tak isto ako mesto, svoju identitu.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pohľad do očí mesta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems