„Miesto plastov môžeme použiť rohovinu… Keby sme chceli.“

| Pozvánky | 27. 2. 2017

Spracovanie rohoviny je vymierajúce remeslo, pri ktorom sa využíva odpad zo živočíšnej produkcie – rohy. Šikovné ruky z nich dokážu vytvoriť domáce predmety, hudobné dychové nástroje či dekorácie.

Na Slovensku zoženiete rohovinu najrýchlejšie v kafilériách alebo na bitúnkoch. Najčastejšie sa získava z uhynutých kráv, oviec, kôz a konských kopýt. Žiaľ, vo svete sú zdrojom rohoviny často živé a najmä chránené druhy zvierat, najmä nosorožci, antilopy či korytnačky.

Keďže sa rohovina v zemi rozloží, historické zmienky o nej sa hľadajú ťažko. Prvé písomné správy o jej spracovaní pochádzajú z roku 1896, keď na ňu upozornil Oto Hermann v knihe Pastierstvo a rybolov. Posledné zápisy sú z 90. rokoch 20. storočia. Rohovina sa využívala najmä v štyroch oblastiach: smäd (poháre), práca (ihly), hra (hudobný roh) a krása (spony, náhrdelníky, náramky, hrebene). Dokonca sa z nej vyrábali aj odmerky, figúrky, krígle, okuliare, gombíky, lyžice. „Môže mať výrazný vplyv na ekológiu. Miesto plastov môžeme použiť rohovinu z kráv, kôz či oviec. Keby sme chceli,“ uviedol Ľudovít Cehelský na prednáške Rohovina – zabudnutý tradičný materiál, ktorá sa konala 9. februára v košických priestoroch ÚĽUV. Podľa jeho slov sa v minulosti využívala aj ako kvalitné hnojivo.
Ak si chcete vyskúšať rôzne spôsoby spracovania tohto materiálu, 4. apríla sa začína kurz Rohoviny v ÚĽUVe. Cena je 63 €.

Spracovanie rohoviny podľa Ľudovíta Cehelského
„Kosť vo vnútri rohu sa odstráni varením. Je dôležité, aby sa roh ´neprevaril´, nestratil všetky bielkoviny a tuky, lebo taký sa pri spracovaní láme. Uvarený roh sa rozdelí ručnou/elektrickou pílkou na tri časti: špic, prostriedok a zvyšok. Tie sa tepelné spracujú tak, aby rohovina zmäkla. Najrýchlejší spôsob je nad ohňom, ale využíva sa aj vodný kúpeľ či olejová vaňa. Zmäknutá rohovina sa vyrovnáva zverákom. Na záver sa leští brúskou, leštičkou či bavlneným kotúčom. Aby si rohovina zachovala kvalitu, občas potrebuje premastiť špeciálnymi olejmi. Ale postačí aj parafínový olej alebo bravčová masť.“

Rohovina vo Východoslovenskom múzeu
Rôzne úžitkové a dekoratívne predmety z rohoviny, kože či dreva zobrazuje aj výstava Pastierske umenie z rohoviny. Nachádza sa v Dome remesiel na Hrnčiarskej ulici 9/A a potrvá do 16. apríla.

Eva Barnišinová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Miesto plastov môžeme použiť rohovinu… Keby sme chceli.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems