Daňové úniky „na muške“ košického študenta

| Predstavujeme, Školstvo a vzdelávanie | 13. 2. 2017

Ako jeden z mála slovenských študentov stážoval v medzinárodnej advokátskej kancelárii vo Varšave. Vo výskumnom inštitúte v Mníchove je prvým hosťujúcim Slovákom. Predstavujeme Františka Bonka – doktoranda na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Platenie daní sa týka každého z nás, je verejnosťou citlivo vnímané a vzbudzuje pozornosť. Preto sa daniam venuje aj František Bonk. V dizertačnej práci analyzuje zneužitie daňovo-právnych noriem. „Daňovníkovo konanie môže byť v súlade so zákonom, lenže výsledok jeho smerovania právna norma nepredpokladá. Tento proces nie je protizákonný, ale spôsobuje ujmu celej spoločnosti,“ vysvetľuje František. Vo svojom výskume hľadá a identifikuje podobné konania. Napríklad znižovanie dane z príjmov o hodnotu tzv. charitatívneho daru určeného pre občianske združenie, ktorý sa v skutočnosti využíva na súkromné výdavky.

František  pôsobí ako hosťujúci výskumný pracovník na Inštitúte Maxa Plancka pre daňové právo a verejné financie v Mníchove. Foto: archív Františka Bonka

František pôsobí ako hosťujúci výskumný pracovník na Inštitúte Maxa Plancka pre daňové právo a verejné financie v Mníchove. Foto: archív Františka Bonka

Koniec daňovým rajom
František momentálne pôsobí ako prvý slovenský hosťujúci pracovník v Inštitúte Maxa Plancka pre daňové právo a verejné financie v Mníchove (od jeho samostatného vzniku v roku 2011). Vo svojom výskumnom projekte sa zameriava najmä na smernicu proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Myslí si, že práve ona by mohla zlepšiť slovenský i európsky daňový systém. Jej zavedenie sa vzťahuje na zdaňovanie firiem, čím by sa zabránilo presunom ziskov do daňových rajov mimo územia EÚ. Zisky týchto spoločností by teda boli zdanené v únii a pomáhali by zvyšovať životnú úroveň jej obyvateľstva.
Okrem Mníchova absolvoval František aj stáž v medzinárodnej advokátskej kancelárii Noerr vo Varšave. V minulom roku sa stal laureátom Študentskej osobnosti Slovenska akademického roka 2015/2016 v odbore právo.

Eva Barnišinová

Ak poznáte šikovných či úspešných študentov košických stredných a vysokých škôl, dajte nám o nich vedieť na sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Daňové úniky „na muške“ košického študenta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems