Boli sme na nevšednej folklórnej výstave

| Reportáž | 13. 2. 2017

„Deti by mali dostať od svojich rodičov dve veci. Korene smerujúce do minulosti a krídla (voľnosť a slobodu) smerujúce k zodpovednej budúcnosti.“ Výrokom J. W. Goetheho sa inšpiroval tanečník a choreograf Vladimír Michalko a pripravil výstavu Korene a krídla. Jej vernisáž sa uskutočnila 2. februára v Kasárňach/Kulturparku a dokázala, že tradičné ľudové motívy majú v modernom svete svoje miesto.

Slovenský folklór zažíva nové obdobie a my sa čoraz menej hanbíme priznávať k svojim predkom. Moderné ženy nosia výšivky a spodničky, muži klobúky aj novodobé lajbliky. Tamara Heribanová prišla v ľudovom na tú najväčšiu plesovú udalosť roka a chytili sa toho všetky médiá. Konečne! Slovenský folklór patrí medzi jeden z najpestrejších na svete a bola by škoda naň zabudnúť. To si myslí aj Vladimír Michalko, a preto pripravil výstavu Korene a krídla. Korene predstavujú ten autentický folklór – pôvodné výšivky, piesne, tance. Krídla sú mladí umelci, dizajnéri, módni návrhári, speváci či tanečníci, ktorí pri lietaní myslia na svoje korene. Prvky ľudovej kultúry využívajú vo svojej súčasnej tvorbe a výsledkom sú krásne, nápadité diela, ktoré vzdávajú úctu tradíciám. A je zaujímavé sledovať, ako rôznorodo sa dá pracovať s pôvodnou výšivkou či piesňou.

Staré tradície po novom
Výstava trvá do 12. marca a vidieť na nej môžete projekcie autorov FakeFolk, Retro Bijou, Hopahopa, Folklór.sk, Folklórne veci, Zuzajdina dielnička, Margetka, Banda, CreDance, Archív ľudovej kultúry, Klub milovníkov folklóru, Ľudovô po mojom, KCUBaR a Jozefa Spišáka s projektom Folklórne regióny. Na vernisáži sa niektorí z nich predstavili osobne. Bola to vlastne taká folklórna módna prehliadka. Začali ju detičky s mamkami a ukázali ľudovú značku pre najmenších Hopahopa. Po nich si členovia folklórneho súboru Hornád pripravili ukážku, ako sa dajú autentické krojové súčiastky zakomponovať v modernom odeve. A boli by ste prekvapení, koľko je možností. Napríklad také dámske oplecko je zaiste predchodca dnešných crop topov. Návštevníkov inšpirovala aj Michaela Giertlová so značkou Fakefolk. Miška šije moderné šaty, sukne, topy, nohavice a dopĺňa ich ručne vyrábanou tradičnou výšivkou. Celá prehliadka bola popretkávaná vystúpeniami folklórneho súboru Hornád a jeho ľudovej hudby.

Výstavu nájdete v budove Alfa v Kasárňach/Kulturparku.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: FakeFolk
Foto: Martin Krestián


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Boli sme na nevšednej folklórnej výstave

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems