Ako hlasno chrumkajú čipsy? Dozviete sa v Bádateľskom laboratóriu

| K13 a VÝMENNÍKY | 27. 2. 2017

Zábavné technické centrum SteelPark pripravilo pre žiakov základných a stredných škôl jedinečné vzdelávacie podujatia. Tie síce vychádzajú zo školských učebných osnov, ale formálne vyučovanie nahrádzajú zábavou.

Vzdelávacie aktivity Matematika hrou II a Bádateľské prírodné laboratórium hravou formou prispievajú k rozvoju matematických aj fyzikálnych zručností. Ich pozitívom je aj to, že odstraňujú strach detí z vyučovania matematiky i fyziky.

Pohľad do jedného z dvoch Bádateľských laboratórií.

Pohľad do jedného z dvoch Bádateľských laboratórií.

Matematika hrou II
Prvá časť matematického projektu sa začala v októbri minulého roka. Okrem košických žiakov sa ho zúčastnili aj študenti zo Žiliny, Martina, Prešova, Spišskej Novej Vsi či Vranova nad Topľou. Z dôvodu veľkého úspechu pripravili organizátori aj „druhé kolo“, ktoré potrvá do konca tohto školského roka. Projekt je určený pre prvý stupeň základných škôl (1. až 4. ročník) a jeho cieľom je poskytnúť iný pohľad na čísla a naučiť deti matematiku hravou formou. „Pre žiakov sú pripravené rôzne matematické hry. Napríklad, v prvom polroku sa prostredníctvom kreslenia jednoduchým spôsobom naučili, kde je vpravo a kde vľavo. Hodením hracej kocky určovali párne a nepárne čísla,“ hovorí Zuzana Filčáková, projektová manažérka SteelParku. Od februára sa malí zvedavci učia hravo tvoriť desiatky. Už sa neboja násobilky a delilky. Pri rysovaní a matematických krížovkách ukazujú svoju fantáziu a kreativitu. K príjemnému prostrediu zaiste pomáhajú aj učebne vybavené školskými pomôckami.
Vyučovacia hodina trvá 60 min. V učebnej skupine môže byť maximálne 25 žiakov. Vstupné pre školskú skupinu viac ako 15 žiakov je 1 €/1 žiak.

V týchto priestoroch prebieha výučba Matematiky hrou II.

V týchto priestoroch prebieha výučba Matematiky hrou II.

Bádateľské laboratórium
V spolupráci s Oddelením didaktiky Fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach pripravil SteelPark aj Bádateľské prírodovedné laboratórium. Jeho cieľom je zlepšiť zručnosti študentov v oblasti fyziky a fyzikálneho experimentovania. „Teóriu preberajú v školách, ale tu sa naučia, ako ju využiť v praxi,“ uvádza Zuzana Filčáková. V marci a apríli sú pre druhý stupeň základných škôl (6. – 9. ročník) a stredné školy pripravené dve témy. Ak sa vyberú Po stopách fyzikálnej veličiny, odmerajú si chrumkavosť čipsov, zipsovosť zipsov a štrngavosť kľúčov. Taktiež vymyslia svoju vlastnú fyzikálnu veličinu. V rámci druhej témy preskúmajú Tiene známe – neznáme. Počas nej budú diskutovať o princípe zobrazovania rovinným zrkadlom a jeho využití v praxi. Taktiež si vytvoria dvojitý tieň od osvetleného objektu umiestneného na zrkadle a spoločne s lektorom objavia princíp jeho vzniku.
Vyučovacia hodina trvá 60 minút. Vstupné na 1 tému je 8 € pre skupinu (maximálne 16 žiakov).

Najhlasnejší predmet výstavy – Psík „Havkáč“.

Najhlasnejší predmet výstavy – Psík „Havkáč“.

Inšpirácia pre učiteľov
Pre každého návštevníka sú vždy pripravené pracovné listy, ktoré obsahujú tvorivé a zaujímavé úlohy týkajúce sa témy z matematiky či fyziky. „Učiteľ môže priamym pozorovaním lektora získať inšpiráciu aj na vlastnú výučbu, keďže často pozná nedostatky svojich žiakov a študentov, ale niekedy nevie, ako im pomôcť. A práve v tom ho môžu inšpirovať tieto projekty,“ uvádza Zuzana Filčáková, a dodáva: „Skúsení lektori pomocou pracovných listov určia najväčšie nedostatky, a práve týmto ,dieram‘ sa následne na hodine intenzívne venujú.“ Školáci si okrem dobrej nálady nemusia priniesť so sebou žiadne školské pomôcky, keďže všetko zabezpečujú organizátori.

Exponát Drevená hojdačka.

Exponát Drevená hojdačka.

Exponáty z Maďarska
SteelPark získal výmenou s maďarským centrom Agóra štyri zaujímavé, netradičné, zábavné a zároveň poučné exponáty určené nielen pre deti, ale aj dospelých. K najhlasnejším z nich určite patrí Pes „Havkáč“ a jeho rezonujúci domček. Úlohou návštevníka je vylákať psíka z búdy pomocou rôznych výšok tónu svojho hlasu. Ak sa „Havkáč“ začne pohybovať, volajúci musí udržať zvuk tónu dovtedy, kým psík nevyjde z búdy a neprejde sa po určenej dráhe. Ak sa hlas preruší alebo prestane, psík sa vráti do búdy. Tento projekt je jedným z najznámejších experimentov maďarského profesora Józsefa Övegesa. Druhým exponátom je kufor, ktorý vyzerá ako obyčajný, ale nie je. Je totiž nehybný, nedá sa s ním otočiť. Zaiste zaujme aj, na prvý pohľad obyčajná, drevená hojdačka. Každý, kto sa chce pohojdať, sa musí najprv odvážiť na digitálnej váhe. Sedadlá nastaví tak, aby sa hojdačka nenakláňala na žiadnu stranu. Ak sa chce pohojdať, tak musí vypočítať pomocou meradla na hojdačke aj váhu svojho kamaráta. Hojdačka je v podstate riadiaca páka, ktorá musí byť v rovnováhe. Ak sa ľahší z dvojice posadí ďalej od stredu hojdačky a ťažší bude k nemu sedieť bližšie, hojdanie sa môže začať. S posledným exponátom si návštevníci môžu pomocou dotykového displeja a pera vyskúšať umenie miešania farieb. Táto netradičná výstava ešte netradičnejších exponátov potrvá v priestoroch SteelParku až do decembra. „Plánujeme výmenu aj s Českou republikou. V rámci Matematiky hrou by sme chceli doplniť matematické rébusy a hlavolamy,“ dodáva Zuzana Filčáková.

S týmto Nehybným kufrom nepohnete ani o milimeter.

S týmto Nehybným kufrom nepohnete ani o milimeter.

Výučba i prehliadka exponátov na základe rezervácie prebieha v pracovných dňoch od 9:00 – 13:00 (pre verejnosť v stredu až nedeľu od 14:00 – 18:00). V prípade potreby je možnosť dohodnúť sa na výučbe aj cez víkend alebo v popoludňajších hodinách od stredy do piatka. Rezervácie sú možné telefonicky na 0917 178 445, 055/300 93 01 alebo e-mailom na zuzana.filcakova@k13.sk, martina.matisova@k13.sk. Informácie o pripravovaných aktivitách, otváracích hodinách či výške vstupného nájdete aj na steelpark.sk.

Eva Barnišinová
Foto: Veronika Židová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako hlasno chrumkajú čipsy? Dozviete sa v Bádateľskom laboratóriu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems