Život v oblakoch

| Editoriál | 30. 1. 2017

Keď sa na internete objavila fotografia Júliusa Szaboa, Košičania s údivom zistili, že Vysoké Tatry majú „nad hlavami“. Obyvatelia hlavného mesta východu boli zrazu o čosi bližšie 150 kilometrov vzdialeným veľhorám. A tak mi napadlo, že možno aj ich problémom. Veď miznúce lesy, rastúce hotely a ohrozená zver v chránených územiach nie sú tŕňom v oku iba pre podtatranských domorodcov. V Tatrách sme doma všetci! A tak sme tému prvého čísla v roku 2017 venovali novému dokumentu z produkcie Arolla Film.

_mg_9388 Život v oblakoch prináša autentické zábery na pasúce sa medvede, plaché vlky, šantiace kamzíky na nebezpečných a strmých štítoch, ale aj na celú rodinku rysov! Vyše sto dní stopovania a pozorovania prinieslo vzácne zábery, ktoré na Slovensku len tak nevidieť. A za tým všetkým je zopár zanietených ochranárov, filmárov a fotografov. Tri roky strávili v extrémnych podmienkach, aby sme zistili, že kamzíky o svoje slečny nebojujú, ale šprintujú, že rysy nelovia na skalách, lebo sa boja pádu a že keď čriedu kamzíkov zasype lavína, líšky ich trpezlivo vyhrabú. A odmenu im ukradne medveď…

Cieľom Arolla Filmu nie je iba ukazovať krásy slovenskej prírody, ale poukazovať aj na jej potreby. Preto sme sa pridali k propagácii dokumentu, a rovnako ako v prvom čísle v roku 2016, priniesli rozhovor s ochranárom a režisérom Erikom Balážom. Vtedy sme sa zhovárali o snímke Vlčie hory, ktorú teraz vysielajú v takmer 120 krajinách sveta. Bude sa v nich vysielať aj Život v oblakoch?

Rozhovor s režisérom Erikom Balážom si prečítate TU

Gabriela Krestián Kuchárová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Foto: Július Szabo

Foto: Július Szabo


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Život v oblakoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.





Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems