Tlieskali sme Trom tvorivým tvorom

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 30. 1. 2017

Herci a komici Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Púchovský a Stanislav „Stanley“ Staško vystupujú pod názvom Tri tvorivé tvory (3T). A veľmi často v Košiciach. Každé predstavenie je vypredané a vracajú sa naň aj rovnakí diváci. Prečo?
Lebo milujú situačný humor, vtipné texty a svojskú kreativitu. My tiež, a tak sme si improvizačnú srandu užili 21. januára v Kasárňach/Kulturparku.

Tri tvorivé tvory

Tri tvorivé tvory prišli na pódium, akoby ani nešlo o predstavenie. Ľahko nadhodená konverzácia, pokrik či chichot diváka boli výborným impulzom pre ich improvizačné divadlo. Na pripravené papieriky diváci napísali témy, ktoré chcú, aby 3T stvárnili. Divadelníci si starostlivo prečítali všetky námety, vtipne okomentovali a vložili do kanvice na vyžrebovanie. Vytiahli sa tri lístky: Tri tvorivé tvory na psychiatrickom oddelení, trápne ticho vo vlaku a krtko. Obecenstvo dokonca prispelo aj rekvizitami a potom už nastala úspešná improvizácia. Spätnou väzbou boli výbuchy smiechu. Scénky striedali vtipné texty gitaristu a pesničkára Petra Ľahkého. Aj záver patril piesňam. Diváci si povedali hocijaké slovo, na ktoré humoristi spontánne vytvorili zhudobnený text aj v anglickom znení.

Bolo super
Protagonisti nám po vystúpení prezradili aj svoje pocity. Ako prvé odznelo slovíčko super. Samotní herci pripustili, že si predstavenie užívali a zabávali sa na ňom, pretože košické publikum bolo skvelé, odovzdávalo im energiu a doslova „ich poháňalo dopredu“. Diváčka Petra bola na predstavení prvýkrát: „Ich schopnosť improvizácie je naozaj obdivuhodná. Vedia rýchlo, pohotovo, vecne a aj vtipne zareagovať. Nielen v ich vzájomných dialógoch, ale aj v piesňach.“

Interakcia s publikom
3T je na divadelnej scéne 12 rokov. Za ten čas si herci odžili rôzne situácie s publikom. Na otázku, či mali divákov, ktorí vôbec nereagovali a nezapájali sa, odpovedali: „Stalo sa nám to na firemnom večierku. Vtedy sa zachováme profesionálne. Zatvorí sa pomyselná brána k divákom a hrá sa ´klasické´ divadlo. Mali sme aj publikum, ktoré nie celkom reagovalo podľa nášho očakávania, lámali sme si hlavu, ako ich vtiahnuť do deja. Na konci nás ale nechceli pustiť z javiska.“ Divák je pre Tri tvorivé tvory veľmi dôležitý. Jeho energia a nálada sa prenáša na hercov. Na základe spontánnych podnetov od publika sa vytvárajú komické príbehy či vtipné slovné spojenia. Striktne nepoužívajú vulgarizmy, sexistické narážky a sú apolitickí. Základný princíp ich improvizácie tvorí vzájomné kladenie slovných prekážok a ich prekračovanie. Ak sa však niekto nedokáže vyrovnať so situáciou, kolegovia mu pomôžu. A toto preskakovanie je zaujímavé pre diváka a kreatívne pre hercov.

Martina Hadbavníková


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tlieskali sme Trom tvorivým tvorom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems