Terasania budujú komunitnú záhradu

| K13 a VÝMENNÍKY | 30. 1. 2017

Susedia, známi aj neznámi, deti, tínedžeri, ich rodičia a starí rodičia. Všetkých spája jedno – bývajú na Terase a rozhodli sa, že nevyužívanú zelenú plochu pretvoria podľa vlastných predstáv. Uprostred betónového sídliska, v areáli Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Zuzkinom parku 10 budujú základy novej spoločnej záhrady.

zahrada 2

Zanedbané parky, nevyužívané ihriská, neupravené zelené plochy. To všetko môže pomocou miestnych nadobudnúť úplne iné využitie a vzhľad. Verejné záhrady podporujú záujem ľudí o svoje sídlisko a mesto, vplývajú na dobré susedské vzťahy, upravené a krajšie verejné priestranstvá pomáhajú k lepšiemu bývaniu, poskytujú možnosť dopestovať si vlastnú zeleninu a ovocie. Budujú zdravú komunitu a znižujú kriminalitu tým, že sa ľudia viac poznajú a zaujímajú o prostredie, v ktorom žijú.

Tím z Komunitnej záhrady KVP pomôže vytvoriť aj spoločnú záhradu na Terase.

Staňte sa „pouličným“ záhradkárom
Ukážkovým príkladom takejto záhrady v Košiciach, a azda aj na Slovensku, je Komunitná záhrada KVP pri Výmenníku Wuppertálska. Už tretí rok sa o ňu spoločnými silami starajú obyvatelia tohto, ale aj iných sídlisk. Spoločná záhrada je dostupná pre každého, kto si chce vypestovať (alebo sa to naučiť) vlastné bylinky, ovocie a zeleninu či okrasné rastliny. Cieľom je, aby mohli ľudia záhradkárčiť aj v bezprostrednej blízkosti svojich domov, medzi panelákmi. Nápad vytvoriť obdobnú záhradu aj pre obyvateľov Terasy vznikol v MČ Západ, ktorá to tohto procesu prizvala Výmenníky. Do príprav sa zatiaľ zapojila asi dvadsiatka nadšencov. Od jesene minulého roka, keď sa s prípravou začalo, majú za sebou niekoľko plánovacích stretnutí aj prvú brigádu priamo na mieste budúcej záhrady. Nasledujúce mesiace by chceli do tvorivého procesu zapojiť a prizvať aj okolité organizácie, spoločne navrhnúť funkčné využívanie i vzhľad záhrady a na jar ich už čaká náročná práca v teréne.
Skupina rada privíta ďalších členov, nadšencov, záhradkárov, aj nezáhradkárov, ktorí chcú prispieť k pozitívnej zmene na svojom sídlisku a byť príkladom pre svojich susedov. Ak sa chcete zapojiť, sledujte webové stránky www.vymenniky.sk a MČ Západ alebo píšte na vymenniky@k13.sk.

Renáta Zolnaiová
Foto: Výmenníky


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Terasania budujú komunitnú záhradu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems