Predsavzatie z lesa

| Stĺpček | 30. 1. 2017

Medzi moje najpríjemnejšie januárové činnosti patrí cieľavedomé zabúdanie. V duchu rozvíjania kritického myslenia a kultivácie osobnosti si prestávam všímať váhu a s láskou dodržiavam pravidelný prísun čokoládovej a kofeínovej energie. Áno, koncom januára je zo mňa opäť vyrovnaný a usmiaty človek, ktorý pojem „predsavzatie“ vďačne vpisuje do Slovníka cudzích slov. Napriek tomu si jedno ponechám. Rok v prírode.
Inšpiroval ma známy prírodovedec a pedagóg, ale hlavne vášnivý milovník prírody Miroslav Saniga. Dovolím si povedať, že nik nedokáže tak láskavo a pútavo písať o kvitnutí kvetov, speve vtáctva alebo hoci len o daždi ako on. V textoch spája vedomosti s niekoľkoročnými skúsenosťami zo svojich potuliek fatranskými horami. Namiesto odborných textov ponúka vtipné príhody zo stretnutí so zvieratami, a tie sa veľmi dobre počúvajú i čítajú. Nezahlcuje termínmi, ale čitateľom predostiera zaujímavosti, krátke reflexie, prepájajúc ich s pranostikami a múdrosťami predkov. Pridanou hodnotou sú kvalitné fotografie či autorské kresby.
Inou nie je ani publikácia Rok v prírode. Reaguje na autorov detský sen, keď túžil po niekom, kto mu vysvetlí dianie v krajine, ktoré na svojich potulkách spozoroval. Po rokoch sa tým sprievodcom stáva on sám. Jeho najnovšia kniha je rozdelená do kapitol podľa mesiacov v roku. V krátkych a graficky prehľadných textoch sa dozvieme, čo v danom mesiaci kvitne, kde čo rastie, aké lesné plody zbierať, koho (nielen) v korunách stromov počuť a aký je celkovo život našej fauny a flóry. Samozrejme, nechýbajú zaujímavosti a zážitky z autorových potuliek, novotou sú vtipné fotohádanky.
Na záver pozvánka: V blížiacom sa februári nás čakajú zásnubné rituály stehlíka čížika, rozbieha sa vlčia láska v treskúcom mraze, vyfarbujú sa samčeky a samičky murárikov, vidno červené fliačky na snehu pod jarabinovým kríkom. A keď budete odvážni, tichí a trpezliví, pošťastí sa azda, tak ako autorovi, zažiť strašidelné nahováračky rysov.

Alena Štrompová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Predsavzatie z lesa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems