Pozývame na svetovo úspešnú hru Vagína monológy

| Pozvánky | 30. 1. 2017

Americká dramatička, spisovateľka a aktivistka Eve Ensler napísala v roku 1996 hru Vagína monológy. V nej Eve stvárnila úlohy viacerých žien, a to tak, že čítala repliky týkajúce sa najmä ich intímneho života. Inscenácia sa postupne začala hrať na celom svete, vystupovali v nej Whoopi Goldberg, Alanis Morissette, Glenn Close, Melanie Griffith, Winona Ryder či Cate Blanchett, ale aj obyčajné ženy. Jedno z najúspešnejších predstavení na svete uvedie 8. februára o 19:00 aj Tabačka Kulturfabrik.

Hlavným cieľom hry Vagína monológy je poukázať na celospoločenský problém násilia páchaného na ženách. Preto vzniklo hnutie V-Day, v rámci ktorého sa vo februári na celom svete odohrá tisíce predstavení Vagína monológy. Ide o amatérske čítanie z knihy Eve Ensler. „Kniha je odvážna a revolučná. Miestami veľmi vážna, miestami vecná, inokedy vtipná. Je o ženskej skúsenosti, ktorá je globálne v spoločnosti tabuizovaná, počnúc slovom vagína a končiac domácim násilím. Zachytáva témy ženského tela, identity, sexuality, násilia, materstva… Sú to príbehy tisícok žien na celom svete bez ohľadu na vek, sexuálnu orientáciu, farbu pleti, náboženstvo. Čitateľky i diváčky sa v niektorých príbehoch nájdu, iné sú oknom do skúsenosti, ktorú nezažili, ale sa ich (ne)priamo dotýka. Vagína monológy však rovnako víta aj mužské publikum. Veď spolu žijeme v jednej spoločnosti, komunite, rodine,“ vysvetľuje iniciátorka a spoluorganizátorka podujatia Ariadna Vendelová. Divadelné predstavenie z väčšej časti reprodukuje monológy knihy tak, ako vyšla v tlačenej podobe. Niektoré texty však Eve Ensler každoročne tvorí, obmieňa.

Vagína monológy 2013. Foto: Martin Hronský

Násilie na pracovisku
Vagína monológy budú v Košiciach čítať rozmanité ženy. „Predstavenie v podaní neprofesionálok je pripravované v režijnej spolupráci s herečkou Janou Wernerovou z divadla Na peróne. Do výzvy sa prihlásili rôzne dámy, matky, nematky…, aby touto formou vyjadrili nielen svoje vlastné skúsenosti, ale i hlasy žien celého sveta – verejne, pred publikom. Aby sa o tom stále nemlčalo,“ hovorí Ariadna. Každoročne je na konci predstavenia uvedená téma Spotlight monológu, čosi ako aktuálna tematika zamerania celosvetovej kampane. Tento rok sa zameriava na otázky násilia na pracovisku, tzv. workplace violence. V závere odznejú autentické skúsenosti miestnych žien, ktoré sa s rozmanitou formou násilia či nerovnosti na pracovisku stretávajú. Cieľom je poukázať na to, že tieto témy nie sú čímsi vzdialeným a teoretickým. Sú to bezprostredné, osobné, autentické skúsenosti, zážitky či strasti. „Vagína monológy robíme preto, lebo cítime, že je úplne esenciálne pre nás ženy, a pre tento svet, aby sme boli rešpektované, cítili sa bezpečne, slobodne, kompetentne, a naplnené vo svojich vlastných životoch, telách, duši, v spoločnosti a kultúre. Vieme, že kolektívne máme schopnosť a moc urobiť zmenu,“ hovorí Ariadna a dodáva: „Umenie ako také je katarzné, je to magické médium. Možno práve preto sú Vagína monológy populárne a už 15. rok dokážu osloviť ľudí, mužov a ženy, a svojím spôsobom meniť svet k lepšiemu. Človeka po človeku.“

Lístky na predstavenie stoja 4 eurá, študenti a nezamestnaní zaplatia 3 eurá. Časť výťažku pôjde mimovládnej organizácii Fenestra v Košiciach. Už viac ako 20 rokov obhajuje právo žien na život bez násilia, prevádzkuje poradenské centrum pre ženy zažívajúce násilie zo strany svojich, prípadne bývalých, manželov a partnerov.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozývame na svetovo úspešnú hru Vagína monológy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems