Jerguš Oravec: „Hudba je to najúprimnejšie, čo viem odkázať.“

Spevák, známy majstrovskou hrou na gitare, predstaví v Košiciach svoj nový album Na Ramenách Otcov. Poteší fanúšikov bluesu, popu, garáž rocku či elektra.

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 30. 1. 2017

Názvom nahrávky vyjadril Jerguš poctu otcovi, ale aj svojim hudobným vzorom (Jimmymu Pageovi, Jimymu Hendrixovi, Petrovi Lipovi a Jarovi Filipovi), pretože vytvorili jeho dnešnú podobu. „Každý z nás sa stavia na pomyselné ramená našich predkov, či už v kultúre, vede alebo technike,“ vysvetľuje 27-ročný hudobník.

Nahrávka Na ramenách otcov vyšla na vinyle v bielej, modrej a červenej farbe.

Nahrávka Na ramenách otcov vyšla na vinyle v bielej, modrej a červenej farbe.

Obal navrhol otec
CD obsahuje štrnásť osobných výpovedí. „Tento album je najautentickejší, aký som dokázal urobiť. Aj kvôli tomu, že som ho z 85 percent nahral, mixoval, produkoval, spieval, vymýšľal, písal a dizajnoval úplne sám,“ uvádza Jerguš. Taktiež pomohli spoluhráči z kapely 3JO Matej Ruman (bicie) a Denis Pagáč (basa), ako i trubkár Tibor Ďuriak. Jednu z dvoch anglických piesní naspievala aj hudobníkova partnerka a speváčka Tammy Nižňanská. S Jergušom stoja na čele bratislavskej rock n´rollovej formácie the Youniverse. Obal albumu navrhol Jergušov otec, akademický maliar Juraj Oravec. Zaujímavosťou nahrávky je, že vyšla na vinyle v bielej, modrej a červenej farbe (v slovenskej trikolore).

Bohatá spevácka minulosť
V minulosti mal Jerguš blízko k pop-music, blue-eyed soulu, ale aj tradičnému džezu a funky. Neskôr sa sústredil na rock and roll, blues a surf rock. Zviditeľnil sa účasťou v Česko Slovenskej SuperStar 2011. Spolupracoval s Petrom Lipom, Ivanom Táslerom a I.M.T Smile, Jozefom Bednárikom, Jurajom Tatarom, slovenskou funkovou legendou A´Conto či Petrom „Bonzom“ Radvániym. Richard Müller si ho v roku 2014 vybral ako exkluzívnu predkapelu na svojich koncertoch.
Spevák sa predstaví 3. februára o 19:00 v kaviarni Papa. „Na koncert sa určite teším. Treba prísť a vypočuť si album, keďže hudba je to najúprimnejšie, čo viem odkázať.“ Vstup je voľný!

Bluesman s imidžom intelektuála – aj takýto prívlastok si vyslúžil Jerguš Oravec.

Bluesman s imidžom intelektuála – aj takýto prívlastok si vyslúžil Jerguš Oravec.

Jerguš Oravec je slovenský bluesman a rocker. S prvou hudobnou formáciou Next Page nahrali album Next Page. Neskôr zmenili hudobné smerovanie a vydali bluesové DVD s názvom Just one night (v roku 2010 bolo nominované na bluesový objav roka). Nasledoval demo akustický projekt In Blue, DVD Stil Learning, album Done so Far, singel Get Away a debutové EP Aries. V 2015 založil s Tammy Nižňanskou kapelu The Youniverse, o rok neskôr vydali prvé EP Raise Hell Kid. Často vystupuje aj so svojou druhou kapelou 3JO.

Eva Barnišinová
Foto: archív Jerguša Oravca


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jerguš Oravec: „Hudba je to najúprimnejšie, čo viem odkázať.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems