Vzdušná akrobacia rozvíja koncentráciu a potláča strach. No je to neuveriteľná drina!

| Téma čísla | 5. 12. 2016

Ariadna Vendelová je jediná profesionálna vzdušná akrobatka v Košiciach. Základy sa naučila ako samouk z internetu a dnes so svojimi choreografiami cestuje po celej Európe. V roku 2016 bola finalistkou celosvetovej súťaže USA, no trofeje a športový výkon nie sú dôvodom jej netradičnej vášne. Akrobacia je pre ňu rituálom, oslavou života a meditáciou v pohybe.

ariadna-1

Ariadnine vystúpenie vo Francúzsku 2016. Foto: Pierre Edouard Rongiere

Kedy si začala so vzdušnou akrobaciou?
V roku 2009, ale potom som mala rok a pol pauzu. Prvé prvky ma naučila Katka Raševová, začali sme tvrdo trénovať na šáloch, vystupovať a moje telo na to nebolo pripravené. Na začiatku sme sa totiž dostatočne nevenovali technike, vhupli sme do toho zhurta a ja som začala byť dosť vyčerpaná. Na šály som dostala až averziu. Katka odišla do zahraničia a ja som po niekoľkých mesiacoch na internete videla akrobaciu na kruhu a zlákalo ma to. Začala som teda opäť a čakala som, že to bude menej náročné. No aj tréning na kruhu bol veľmi ťažký a začiatky bolestivé.

Prečo je to také náročné?
Akrobacia vo vzduchu je veľmi silová aktivita a vyžaduje veľkú flexibilitu, ako i zapojenie úplne iných svalových partií, ako je človek zvyknutý. Dvíhaš do vzduchu vlastnú váhu, telom vykonávaš rôznorodé pohyby a prvky, hýbeš sa v priestore a ideš proti gravitácii. A keď dobre neovládaš techniku, môže to byť pre teba fyzický šok. Môžeš si aj ublížiť, napríklad vyťahať šľachy v ramenách, poraniť kĺby, presiliť svaly. Mám teóriu, že telo funguje na základe cyklov. Rok čo rok sa obmieňa a vyvíja, stále získava novú vrstvu, podobne ako strom. Tak ako na ňom pribúdajú letokruhy, tak aj telo sa buduje a kultivuje. Čiže nemôžeš začať robiť akrobaciu a byť hneď super. Postava každým rokom silnie, pripravuje sa na danú aktivitu, vyvíjajú sa svaly. S telom sa rozvíja i myseľ, jedno s druhým spolu hlboko súvisí. Preto je dobré mať pri akrobacii trpezlivosť a pokoru. Tak z toho budeš mať radosť a nie averziu.

Možno práve tá náročnosť je dôvodom, že si jediná profesionálna vzdušná akrobatka v Košiciach?
Možno áno. Druhý rok učím na SZUŠ-ke vzdušnú akrobaciu a vždy sa nám prihlási množstvo ľudí. Keď zistia, aké je to ťažké, veľká časť skončí.

ariadna-3

Hodiny vzdušnej akrobacie na SZUŠ Strojárenskej 3 Košice, 2015. Foto: Erika Gašparová

Mne si ukázala len jednoduché cviky na kruhu a základný uchop na šáloch a bolo to ozaj veľmi ťažké. Hoci cvičím jogu a mám istú pohybovú predispozíciu, cítila som, že som na to slabá a boleli ma svaly. Môže byť teda akrobacia istým druhom tréningu bez toho, aby som chcela vystupovať?
Určite áno a vo svete to tak aj funguje. U nás sa chodí do fitka, na jogu, zumbu a v iných krajinách aj na vzdušnú akrobaciu. Telo pri nej spevnie, zosilnie, človek si zlepší koordináciu, flexibilitu, psychicky sa rozvíja, lebo sa mu rozvíja schopnosť sústredenia, koncentrácie. Rozvíja si odvahu a potláča strach. No pohybom si buduje aj duchovný potenciál. Pre mňa akrobacia nie je o súťažiach, ani o tom, aby som bola fit. Každé cvičenie je pre mňa rituál, oslava života, prežitie pohybových princípov. Čiže akrobacia ma napĺňa, je pre mňa istým výskumom ľudskej osobnosti. Vnímam pohybové princípy, ktoré sa vo mne dejú a je to veľmi obohacujúce. Najlepšie to vystihuje môj slogan: „Čím hlbšie sa do toho dostávam, tým viac vecí v tom objavujem.“

Čiže akrobacia môže byť silným duchovným zážitkom? 
Áno, pretože akrobacia je vlastne meditácia v pohybe. Človek sa sprítomní, vníma to, čo vykonáva. Pohyb ho dostáva do tela – čiže je tu a teraz. A to je základný princíp meditácie. A okrem toho, pohyb lieči.

Keď som cvičila na šáloch a vravela si mi, aby som ľavú nohu vrátila späť, tak som zrazu nevedela, ako to urobiť, lebo som nevedela, kde ju mám a kde ju mám dať.
To je preto, že si pohyb posunula do inej dimenzie priestoru – do vzduchu. Zem je pre telo a myseľ referenčný bod. Keď je tvoje telo v kontakte s podlahou, vnímaš, kde je hore, dole, vľavo a vpravo. Je to tvoje bežné prostredie, tak sa v ňom jednoducho orientuješ. No keď ideš do vzduchu, necítiš zem pod nohami a si dolu hlavou, stratíš orientáciu a nevieš, kde je hore, kde dole, ako si máš rukou chytiť nohu, lebo nevieš, kde sa v tom priestore nachádzajú. Akrobacia ti rozvíja orientáciu v novej priestorovej dimenzii. Rozvíja sa ti tak celkovo vnímavosť, vieš plnohodnotnejšie fungovať so svojím telom aj v bežnom živote. Čiže, ak robíš akrobaciu, časom vnímaš svoje telo nezávisle na zemi a naučíš sa ho lepšie ovládať.

Pri vzdušnej akrobacii si často dole hlavou. Počula som, že je to zdraviu prospešné. Je to pravda?
Áno, a preto je v joge množstvo obrátených polôh. Podľa jogovej teórie sa životná energia človeka nachádza v bode Čandra za nosovými prepážkami vzadu pri lebke a ako nebeský nektár steká dole do Solar plexu v oblasti chrbta, kde je spaľovaná ohňom a postupne sa vyčerpáva. A keď celá stečie, tak človek umrie. Ak urobíme obrátenú polohu, obrátime tok a zbrzdíme vyčerpávanie životnej energie. Je to energetický model, ale v podstate sa dá povedať, že človek bežne funguje hlavou hore a orgány sa počas rokov usádzajú. Keď orgány otočíme, prekrvia sa, na chvíľu sa odľahčia, tlak smerom dole sa uvoľní, mozog sa prekrví tiež, nervová sústava sa stimuluje, telo osvieži, podporí sa funkcia mysle, a tak to funguje aj pri akrobacii. Čiže pre telo je to zdraviu prospešné.

ariadna-5

Šéfredaktorka ZN si pod vedením Ariadny vyskúšala akrobaciu na kruhu. Foto: Martin Krestián

A ak mi je pri tom nevoľno?
Na začiatku môžeš mať problém, ale zvykneš si. Väčším problémom pre mňa bolo skôr točenie. Chcelo sa mi z neho stále vracať, ale systém rovnováhy sa prispôsobil a na pocit rotácie som si zvykla.

Spadla si už niekedy?
Nie. Každý cvik začínam vždy nad žinenkou a až keď som si na sto percent istá, až potom idem vysoko do vzduchu. Musím sa stále koncentrovať a sústrediť, aby som nespadla. Tu vlastne funguje spomínaný princíp meditácie, že som tu a teraz a na každý pohyb či uchop sa sústredím.

Keď sme spolu telefonovali, spomenula si, že sa chystáš do Rigy. Kvôli čomu?
Budem členkou poroty v medzinárodnej súťaži vo vzdušnej akrobacii. Na súťaže mám trochu neistý názor, na jednej strane si myslím, že v umení sa nedá súťažiť, no na druhej strane sú ideálnym spôsobom, ako sa motivovať a získať inšpiráciu. Pri rozhodovaní sa snažím byť spravodlivá a brať do úvahy svoje hodnoty. Akrobaciu nevnímam iba ako cvičenie a športový výkon, musí v nej byť cit. Preto obdivujem nový a súčasný cirkus. Je posunutý do divadelnejšej, výpovednejšej formy. Týmto smerom sa vyberám aj ja, chcela by som u nás založiť súbor a produkovať predstavenia v Košiciach a na Slovensku.

????????????????????????????????????

Foto: Eva Machyniaková

Circus de Soleil je nový cirkus?
Áno, ale existuje ešte inovatívnejšia vlna. Už nejde o magické postavičky a rozprávkové svety, ale o civilný mód a reálne, vážne témy. V Prahe funguje súčasný cirkus La Putyka a Cirkus Mlejn Elišky Brtnickej. No na to, aby si niečo také mohla robiť, musíš byť kvalitný akrobat, hodnotný umelec, mať dobrý repertoár a ľudí okolo seba. Ja už našťastie nie som úplne sama. Rok učím študentku Katku Sobinkovičovú, spoločne vystupujeme a chcela by som ju do nového súboru zapojiť. Bola by som rada, ak by jeho tvorba vyjadrovala moje hodnoty – vzťah k prírode a jednoduchosť v živote.

Ariadna vystupuje v rôznych projektoch, divadlách, na firemných plesoch. S vlastnými choreografiami cestuje po Európe, tento rok sa stala finalistkou celosvetovej súťaže vo vzdušnej akrobacii v USA. Svoje rôznorodé, no zároveň hĺbkovo súvisiace aktivity zastrešuje pod mytologickým pojmom Ariadnina Niť (www.ariadninanit.com).

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vzdušná akrobacia rozvíja koncentráciu a potláča strach. No je to neuveriteľná drina!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems