V Kunsthalle vystavili obrovský skejtbord s kolesami z F1

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 19. 12. 2016

Traja českí umelci, jeden Kulturpark a jedna Kunsthalle. Diela Mrkusa, Vlasáka a Černického sa navzájom líšia a vznikli pre rôzne miesta, no jedno ich spája. Inštalácie pracujú s pohybom.

vystavy-1

Na nadrozmernom skejtborde Jiřího Černického si predstavte transcendentálneho jazdca.

Sci-fi priestor v Kunsthalle
Stropný podklad v Hale umenia pripomína Jířímu Černickému sci-fi zo 70. rokov, a preto je podľa jeho slov výstava trochu vizionárska. Prelínajú sa v nej umelcove zážitky z dospievania v Ústí nad Labem v čase totalitného režimu a záujem o avantgardné umenie.

Nad bazénom sa vznáša dielo inšpirované lietajúcim bicyklom Letatinom sovietského sochára Tatlina. Ten sa usiloval o vyslobodenie jednotlivca a návrat k prírode. Jeho výtvor predstavoval snahu o únik ruského človeka zo stalinského zovretia. Pod Letatinom je obrovský skejtbord s pneumatikami z F1: „Pri každom kolese sú animistické afroamerické oltáre, zobrazujúce akoby vúdú. Máte si vybaviť niekoho transcendentálneho, kto robí na skejtborde triky. Niekoho, kto nás presahuje,“ hovorí umelec. Vedľa bazéna Černický postavil 18 poschodový panelák siahajúci návštevníkom až nad hlavy. Z jedného z okien „len tak“ visí plachetnica. Súčasťou výstavy sú aj diela, pre pochopenie ktorých pomáhajú výkresy na stenách s popisom, čo znamenajú.

Černický verí, že umenie má možnosť nielen ovplyvňovať, ale do istej miery aj meniť naše životy. Metodické sny budú v Kunsthalle do 22. januára.

vystavy-4

Dielo Jiřího Černického v Hale umenia.

Malý bazén „naplnil“ vodou
Robert Vlasák pripravil pre Halu umenia interaktívnu výstavu Od hladiny Do. Využíva pri nej tradičné fyzikálne zákony. V malom bazéne vytvoril inštaláciu, ktorá doň vodu vracia a zároveň odoberá. Cyklický rytmus vypúšťania a napúšťania hladiny ukazujú voľne „plávajúce“ vedrá. „Vlasákova druhá inštalácia tiež pracuje s vodou, no všíma si iný princíp. Interakciu vody so sadrou. Ich prepojením vzniká trojdimenzionálny hmotný objekt v závislosti od toho, ako návštevníci prechádzajú priestorom a spúšťajú mechanizmus. Výsledkom je utvárajúca sa socha,“ približuje dielo kurátor Michal Koleček.

Vlasák sa pri realizácii inštalácií inšpiroval minulosťou Kunsthalle. Jej pôvodnú funkciu, keď fungovala ako plaváreň, prepojil so súčasným kultúrnym významom. Výstavu si môžete pozrieť do 22. januára.

vystavy-2

Inštalácia Roberta Vlasáka v malom bazéne v Kunsthalle.

Vo vnútri Procesora
Pavel Mrkus pri svojej tvorbe využíva všade prítomné moderné technológie, ktoré denne ovládame. Alebo ovládajú oni nás? Odpoveď možno hľadať v Galérii Alfa, kde autor vytvoril dve site-specific video inštalácie. Prepája ich procesor, základná jednotka každého stroja. Ak doň vstúpite, stanete sa súčasťou výpočtu nejakej reality. Tá je následne zobrazená vo vedľajšej miestnosti. Pozeráte sa na zasnežené vrcholky hôr akoby z vtáčej perspektívy. „Krajina nie je skutočná, ale vypočítaná. A tu vzniká otázka, či sa pozeráme na reálne prostredie, alebo na fiktívny život vygenerovaný strojom,“ prezrádza umelec.

Mrkus vystavuje v Kulturparku do 22. januára.

vystavy-3

V Kulturparku sa poprechádzate v útrobách Procesora Pavla Mrkusa.

„Tieto tri výstavy sú formálne veľmi odlišné. Pavel Mrkus pracuje s novými médiami. Robert Vlasák využíva tradičné fyzikálne procesy a Jiří Černický sa zameriava na rôzne metódy. Jedno ich však spája, a to dôraz na vytváranie dynamických umeleckých diel, ktoré si nejakým spôsobom vyžadujú interakciu, alebo pracujú s pohybom ako takým. Aj keď sú výstavy tematicky odlišné a vznikali pre miesta s rôznou architektúrou, spája ich snaha o dynamickú realizáciu diela,“  prezrádza kurátor Michal Koleček.

Lucia Korečková
Foto: Maroš Simon


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kunsthalle vystavili obrovský skejtbord s kolesami z F1

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems