Šachisti z výmenníka hľadajú nových členov

| K13 a VÝMENNÍKY | 5. 12. 2016

Už je tomu viac ako rok, čo sa vo Výmenníku Obrody začala stretávať komunita trochu netypických šachistov. Jej pevné jadro tvoria členovia košického strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Milan a Vilo, spolu s Martinom, Jurajom a Peťom zo zariadenia pre hluchoslepú mládež Maják. Skúsení hráči by vo svojich radoch radi uvítali nových členov. 

sach-2

Za vznikom komunity stojí myšlienka vytvoriť vo výmenníku priestor pre spoločné stretnutia vidiacich a nevidiacich šachistov a snaha prepojiť i zblížiť dva, na prvý pohľad rozdielne svety. S prvotným nápadom prišla kultúrna mediátorka Zuzana Rohaľová: „Chceli sme nevidiacich šachistov vytiahnuť von, mimo ich bežné prostredie a zároveň dať priestor aj širokej verejnosti, aby ich mohla spoznať a možno si tak ľahšie uvedomiť niektoré veci.“ Prvýkrát sa šachisti vo výmenníku stretli v jeseni 2015. Odvtedy prebehlo mnoho dramatických zápasov plných premyslených stratégií. Hráči tiež každý rok organizujú turnaj pre zrakovo postihnutých ľudí s názvom Memoriál Ing. Juraja Miškoviča. Na jeho šiestom ročníku sa v priestoroch Výmenníka Obrody 3. decembra zúčastnili nevidiaci šachisti z celého Slovenska a dokonca aj z Českej republiky.

sach-3

Ku skúseným hráčom sa občas pridajú aj členovia iných výmenníkových komunít, zahrať si prídu napríklad Terasanky. A aj keď sa na „partičku“ občas zastavia vidiaci, zatiaľ z nich nevzišiel žiadny stálejší člen. Komunita je otvorená výzvam v podobe nových tvárí z radov vidiacich aj nevidiacich. Zároveň by sa rada rozšírila aj o mladšie ročníky, ktorým by mohla posúvať svoje cenné znalosti a skúsenosti.

Ak holdujete tejto kráľovskej hre, navštívte výmenník a zmerajte si sily so šachovými majstrami. Aktuálne sa stretnutia vo Výmenníku Obrody presunuli na piatky o 14:00.

Lucia Hrubá
Foto: autorka


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Šachisti z výmenníka hľadajú nových členov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems