Košice sú najlepším Európskym mestom športu roka 2016

| Mesto Košice, Šport | 5. 12. 2016

Keby sa titul najlepšie Európske mesto športu udeľoval v roku 2007, súťažili by medzi sebou len dve mestá – Talianské Palermo a Boadilla del Monte v Španielsku. Tento rok bola konkurencia o čosi náročnejšia. Spolu s Košicami titul dostalo ďalších osemnásť miest, napríklad slovinské Krsko, talianská Piza a Ravenna či holandský Tilburg. A my sme spomedzi všetkých najlepší! Ocenenie aj so žltou vlajkou sme prevzali 18. novembra v Bruseli. Viac o cene aj o tom, čo bude so športom v Košiciach po roku 2016, sme sa rozprávali s Ivanom Šulekom, vedúcim referátu športu a mládeže na Magistráte mesta Košice a koordinátorom projektu Košice – Európske mesto športu 2016.

ke2016_sk

Aké kritériá zohľadňovala pri hodnotení porota a prečo vyhrali práve Košice?
Hodnotenie sa zakladalo na dvoch faktoroch. Prvý meria splnenie stanovených cieľov, ktoré sa od pripraveného športového programu očakávali. Berie sa do úvahy napríklad počet vykonaných aktivít alebo počet účastníkov. Druhé kritérium zohľadňuje mediálny dopad, športové aktivity orientované na šport otvorený pre všetkých, investície do športu, konferencie, športovo-kultúrne či propagačné aktivity. Košice vyhrali najmä pre rôznorodosť a počet podujatí, no tiež pre počet účastníkov a športové nadšenie, čo bije v srdciach všetkých Košičanov. Najviac asi zabodoval spomínaný počet akcií, veď za deväť mesiacov ich bolo takmer 500, pričom občania sa mohli aktívne zapojiť do viac ako 300. Je to veľký úspech, pretože týmito číslami sme dokázali konkurovať aj Prahe – Európskemu hlavnému mestu športu 2016.

Ktoré z podujatí bolo podľa vás najúspešnejšie?
Asi tie s medzinárodnou účasťou, napríklad januárový Otvárací ceremoniál Európskeho mesta športu, kde sa prišiel pozrieť prezident ACES Europe Gian Francesco Lupatelli a vedúci sekcie športu pri Európskej komisii Yves Le Lostecque. Veľmi úspešný bol aj Otvárací ceremoniál Európskeho týždňa športu (10. september). Zúčastnilo sa ho viac ako 140 hostí z 31 krajín Európy. Športovcov osobne zastupovali známi ambasádori Christian Karembeu a Danka Barteková. Cez veľkoplošnú obrazovku sa prítomným prihovoril aj náš fenomenálny cyklista Peter Sagan. Počas Európskeho týždňa športu sme v Košiciach zorganizovali 45 podujatí, čo bolo takmer 30 percent všetkých 150 nahlásených podujatí uskutočnených v 78 mestách a obciach na Slovensku.

Budú niektoré športové akcie pokračovať aj v budúcnosti?
Pre veľký úspech budú pokračovať Runway run – beh po dráhe letiska či Spartan race v centre mesta. Tréningy pre športovcov Spoznaj behom Košice, Športové nedele v parku, Športové piatky aj Olympiáda seniorov. Tento rok sa nám do nej zapojilo vyše 300 dôchodcov. Úspech zaznamenali aj Futbal spája, Turnaj Rómov, bezdomovcov, študentov a zástupcov mesta alebo Šport bez bariér. Vizuálne pekná bola Štvorylka, Retro spartakiáda či Skoky v centre mesta – do diaľky, na bicykli, lyžiach či snowboarde. K týmto podujatiam sa možno pridajú aj ďalšie.

sport-1

Cieľom Európskeho mesta športu nie je len organizácia aktivít, ale aj budovanie a rekonštrukcia športovísk. Ako si v tomto polepšili Košice?
Zrekonštruovali sme športový areál na ZŠ Ladislava Novomeského 2, vybudovali tam multifunkčné prenosné ihrisko a atletický ovál. Zmodernizovali sme aj školský bazén na ZŠ Trebišovská 10. Zmodernizovaný je tiež atletický ovál na ZŠ Belehradská. Ešte tento rok plánujeme otvoriť workoutové ihriská s celkovými investíciami 60 tisíc eur na Aničke, v Katkinom Parku a v Lesoparku v MČ Nad Jazerom. Tu tiež športuchtiví nájdu novovybudovaný Fit park – najväčšie exteriérové fitnes ihrisko v Košiciach so 16 cvičebnými prvkami. Otvorili sme veľmi obľúbenú plaváreň ČH-čko či korčuliarsky inline ovál na ZŠ Bukovecká. Mesto darovalo pozemok sídlisku KVP, kde vyrástol Zimný štadión Aréna Sršňov a rovnako prispelo pozemkom aj na gymnastickú telocvičňu na už spomínanej ZŠ Trebišovskej 10.

Čo bude so športovými Košicami po roku 2016?
Košičania sa môžu tešiť na ďalší atletický ovál na Furči a rekonštrukciu futbalového štadióna na ZŠ Užhorodská. Začne sa aj s výstavbou Národného tenisového centra na Popradskej a tiež Futbalového štadióna na Alejovej. V športových aktivitách budeme pokračovať – v roku 2019 Košice opäť organizujú MS v hokeji a v 2021 sa tu uskutoční najväčšie Európske olympijské mládežnícke podujatie (EYOF) v desiatich športoch.

sport-2

Myslíte si, že titul Košičanov skutočne povzbudil? Budú aj v roku 2017 športovať aktívnejšie než predtým?
Šport nie je iba jednorazová činnosť. Je to zdravý životný štýl, s ktorým, keď niekto začne a bude ho robiť srdcom, neopustí ho do konca života. Presviedčajú nás o tom aj košickí dôchodcovia. Môžem s radosťou skonštatovať, že viac ľudí sa hýbe na športoviskách, v parkoch, lesoch či uliciach mesta, ako sedí v čakárňach u lekára. Dúfam, že svojou troškou k tomu prispel aj titul EMŠ.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: Miroslav Vacula


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice sú najlepším Európskym mestom športu roka 2016

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems