Jiří Černický – Kozmonaut českého výtvarného umenia

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 5. 12. 2016

V Košiciach vystavuje český vizuálny umelec. Priestor v Kunsthalle mu pripomína sci-fi zo 70. rokov a na dno bazéna umiestnil obrovský skejtbord.

Výstava Jiřího Černického Metodické sny v Hale umenia nadväzuje na nedávnu samostatnú výstavu autora v pražskej Galérii Rudolfinum. A že sa niektoré monumentálne diela z tamojšej expozície hodia aj pre košickú Halu umenia, sa presvedčíte do 22. januára.

cernicky-1

Umenie nie je reálne
„Metodické sny Černického sú tematické a niektoré diela, zvlášť tie v bazéne, boli vytvorené pre túto výstavu. Prelínajú sa v nej a komunikujú dve hlavné línie. Prvou je zážitok umelca z dospievania v Ústí nad Labem v čase totalitného režimu. Zároveň sa v tej dobe začína zaujímať o avantgardné umenie. Černický vyštudoval ruštinu, a tu nachádzame jeho záujem o ruskú avantgardu. Práve ona sa na výstave objavuje. Sú tu akoby dva štartovacie body. Snaha o nové uchopenie avantgardy a v rámci nej snaha o akúsi realistickú utópiu. To znamená, že umenie nie je ničím reálnym, ale akási idealistická predstava o usporiadaní sveta, a potom je tu snaha túto víziu čo najviac priblížiť súčasnému svetu. Jiří Černický verí, že umenie má možnosť nielen ovplyvňovať, ale do istej miery aj meniť naše životy. Kľúčovým dielom pre pochopenie výstavy je Gagarinova vec. Je esenciou prelínania reálneho príbehu, umeleckej interpretácie a snahy zmeniť ňou spôsoby nášho myslenia. Keď sa pozerám na Gagarinovu vec, hovorím si, že Jiří je kozmonautom českého výtvarného umenia,“ charakterizuje výstavu kurátor Michal Koleček.

cernicky-2

Skejtbord s kolesami z F1
„Moja výstava je trochu vizionárska. Architektúra Kunsthalle mi pripomína sci-fi zo 70. rokov. Napríklad skejtbord v bazéne je vo veľkosti osobného auta. Má pneumatiky z F1, čo znamená, že je v ňom ukrytá veľká energia. Pri každom kolese sú animistické afroamerické oltáre, predstavujúce akoby vúdú. Máte si vybaviť niekoho transcendentálneho, kto robí na skejtborde triky. Niekoho, kto nás presahuje,“ hovorí Jiří Černický.

Na výstave sa nachádzajú rôzne inštalácie. Sú tu diela monumentálne, práca s dynamickým médiom, videom aj drobné inštalácie. Vznikla v rámci festivalu súčasného umenia ARS NOVA.

Lucia Korečková
Foto: Maroš Simon

cernicky3


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jiří Černický – Kozmonaut českého výtvarného umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems