Deti by mali byť na stretnutie s drogami pripravené

| Vzdelávanie | 19. 12. 2016

V Liečebno-výchovnom sanatóriu Košice – Barca sa vzdelávajú deti s poruchami učenia a správania, hyperaktívne, impulzívne, aj tie s emočnými problémami. Z hľadiska náchylnosti pre experimentovanie s drogami sú jednou z najrizikovejších skupín. Aj preto sa v sanatóriu realizuje projekt protidrogovej prevencie pod názvom Spoločne proti drogám.

drogy-2

V školskom zariadení sa deťom v rámci protidrogovej prevencie venujú psychológovia a špeciálny aj liečebný pedagóg. Využívajú individuálne i skupinové aktivity či prácu s rodinou. Práve tá im pomáha v odolnosti voči drogám najviac.

Cieľom odborníkov je naučiť žiakov, ako odmietnuť ponúknutú drogu, odolávať stresu a rozvíjať priateľské vzťahy. „Raz do týždňa sa stretávame so skupinou detí. Hovoríme spolu o drogách a zameriavame sa najmä na riziká spojené s ich užívaním. Vytvorili sme pre ne kreatívne pracovné listy. Pomocou nich trénujú situácie, ako reagovať, keď im niekto drogu ponúka. Prostredníctvom hier (stavebnice, skladačky…) tiež nepriamo trénujú sociálne a komunikačné zručnosti. Pracujú vo dvojiciach, a aby dosiahli spoločný cieľ musia sa vedieť dohodnúť,“ prezrádza Alica Kopernická, psychologička a realizátorka projektu. Pri niektorých hrách deti vymýšľajú „recepty“ na zlepšenie nálady, na upokojenie sa alebo na zmenšenie nepríjemných emócií. Alebo majú zo zoznamu možných foriem, ako odmietnuť drogu, vybrať tie, ktoré sú nebezpečné (agresívna, útočná reakcia alebo vyhrážka) a následne vo dvojici vytvoriť vlastný zoznam vhodných spôsobov odmietnutia. Na stretnutiach s rodinou sa prostredníctvom komunikačných úloh snažia zlepšiť vzájomné poznanie rodiča s dieťaťom a povzbudzovať nádej na lepšiu spoločnú budúcnosť.

Rozprávajte sa o drogách otvorene
Odborníci zdôrazňujú, že deti sa skôr či neskôr s drogou stretnú, a tak na to musia byť pripravené. Do styku s návykovými látkami môžu prísť všetky deti, nielen tie umiestnené v sanatóriu: „Je dôležité neodkladať diskusie na túto tému v presvedčení, že môjho dieťaťa sa netýka. Je podstatné tráviť s ním čas, zaujímať sa o to, čo sa mu páči, čo má rado na svojich kamarátoch, všímať si jeho dobré vlastnosti a často mu ich pripomínať. Budovať dôveru tak, aby dieťa vedelo, že sa na rodiča môže obrátiť za každých okolností,“ radí Alica.

Projekt podporuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Lucia Korečková
Foto: archív projektu

drogy-1


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti by mali byť na stretnutie s drogami pripravené

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems